Hayvanlar Su Üzerinde Nasıl Yürürler?

Suyun üzerinde yürüyen ilüzyonistlere televizyonlarda veya internet üzerinde dolaşan videolarda muhtemelen rastlamışsınızdır. Bu tabiki sadece göz yanılmasından ibaret çünkü biyolojik olarak insanın s..
Görsel Telif:

Suyun üzerinde yürüyen ilüzyonistlere televizyonlarda veya internet üzerinde dolaşan videolarda muhtemelen rastlamışsınızdır. Bu tabiki sadece göz yanılmasından ibaret çünkü biyolojik olarak insanın su üzerinde ekipmansız bir şekilde yürüyebilmesi imkansız. Fakat bunu başarabilen canlılar doğada mevcut peki bunu nasıl başarıyorlar?

Yüzey gerilimi bir sıvının yüzeyinin hangi zorlukla esnediğinin veya bozulduğunun ölçülmesidir. Su yüzey gerilimi en fazla olan sıvılardan biridir. Suyun havayla temas ettiği yer olan yüzeyindeki su molekülleriyle, altta kalan su molekülleri arasında hidrojen bağları mevcuttur. Suyun yüzeyinin ince zar tabakayla kaplıymış gibi görünmesinin sebebi de bu hidrojen bağlarıdır. Bu bağları su dolu bir bardakta da rahatlıkla gözlemleyebiliriz. Tamamıyla su dolu bir bardağa baktığınızda, suyun en üstünde hafif bombeli bir şekilde dökülmeden durduğunu görebilirsiniz. Suyun bardaktan dökülmemesi de yine hidrojen bağlarının gücüyle alakalıdır.

Yüzey geriliminin biyolojik hayattaki faydası ise bazı hayvanların su üzerinde batmadan durabilmeleri, yürüyebilmeleri ve hatta koşabilmeleridir. Aşağıdaki videoda da tehlike anında bir kertenkelenin su üzerinde nasıl batmadan koşabildiğini görebilirsiniz.

[su_youtube_advanced url=”http://www.youtube.com/watch?v=TFt08RCi00s”]

Kaynaklar:   Campbell and Reece Biology 10. Ed pp 94-95

Lange’s Handbook of Chemistry, 10th ed. pp 1661–1665

Etiket
  • Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?
  • Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.
  • Destek Ol
Yorum Yap (1 )

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

  • hayrunnisa 16 Şubat 2016 - 19:10
  • vidyo da ne diyo abicim

Bunlar da ilginizi çekebilir

Bağış Yap, Destek Ol!
Projelerimizde bize destek olmak isterseniz,
Patreon üzerinden
bütçenizi zorlamayacak şekilde aylık veya tek seferlik bağışta bulunabilirsiniz.
E-Bülten Üyeliği
Duyurulardan e-posta ile
haberdar olmak istiyorum.
Reklam Reklam Ver
Arşiv