Güzel misiniz? Belki de ben sizi güzel görüyorum – Zevkler Tartışılınca

İnsan yüzündeki bazı özelliklerin – simetri başta olmak üzere, onu daha çekici kıldığı konusunda yaygın bir inanış ve bu inanışı destekleyen yeterli sayıda kanıt var. Ama yine de, bir şeyler biz..
Görsel Telif:

İnsan yüzündeki bazı özelliklerin – simetri başta olmak üzere, onu daha çekici kıldığı konusunda yaygın bir inanış ve bu inanışı destekleyen yeterli sayıda kanıt var. Ama yine de, bir şeyler bizi ortak bir “yüz güzelliği” algısında anlaşmaktan alıkoyuyor. Anlaşmak bir yana, bir yüzün çekici olup olmadığı konusunda, poker deyimiyle” beş benzemez” noktasından çok da uzak sayılmayız – herhangi bir kişi, başka bir kişinin çekici bulduğu yüzlerin sadece yarısının çekici olduğunu düşünüyor.

Yüz fark etme ile ilgili yapılan bir çalışma bu konuda hayli ilginç sonuçlara ulaştı. Hepsi belli yaşa kadar aynı çevrede büyümüş 1094 (547 çift) tek yumurta ve 428 (214 çift) aynı cinsiyetli farklı yumurta ikizlerinin dâhil edildiği bu çalışmada, sayısal değerler verildikten sonra “zevkler ve renkler tartışıldı” bir bakıma.

Denekler, kendilerine gösterilen yüzleri “çekicilik” açısından birden yediye kadar puanlayarak çalışma için gerekli veri setlerini oluşturdular.  Ayrı yumurta ikizlerinden nerdeyse iki kat daha fazla ortak gene sahip olan tek yumurta ikizlerinin yaptığı değerlendirmeler ile çift yumurta ikizlerinin verdiği puanlar istatistiksel olarak analiz edildiğinde aralarında anlamlı bir fark olmadığı ortaya çıktı. Her ne kadar geniş bir ortak gen havuzuna sahip olsalar da, yüz çekiciliği konusundaki bu görece anlaşmazlığın temelinde çevresel faktörlerin, kişisel deneyimlerin, arkadaş çevresinin ve hatta ilk aşkların yüz hatlarının yattığı düşünülmekte. Biraz zorlama bir değerlendirme gibi görünse de, kalıtımın (genetik) etkisini %20 olarak kabul edebiliriz.

Mükemmel yüz oranları

Simetrik Yüz Oranlarının Modellemesi

Yüz tanıma becerilerimizin büyük çoğunluğunu kalıtımsal olarak kazandığımız su götürmez bir gerçekken, iş bir yüzü çekici ve güzel bulmaya geldiğinde daha çok, dünya üzerinde geçirdiğimiz zaman içindeki deneyimlerimizin etkisi altındayız. Aynı yumurtadan gelmek ve aynı aile ortamı içinde büyümek bile bu konudaki farklılığımızı engelleyemiyor.

Bu çalışmadan çıkardığımızı bazı ikincil ve dolaylı sonuçları rahatsız edici gelebilir; ilk aşkınızın, son aşkınızı seçmenizde size bir şablon oluşturduğu, sevgilinizin yüzü etrafınıza güzel ve çekici gelmiyorsa bunun baş sorumlusunun atalarınız değil siz olmanız ve zevklerinizin tartışılabilir olması gibi…

Şunu da hatırlatalım;

Güzellik algınız bile bilimin sınama alanı dışında değildir.

 


İlgili Makale: 10.1016/j.cub.2015.08.048


Bu içerik BilimFili.com yazarı tarafından oluşturulmuştur. BilimFili.com`un belirtmiş olduğu “Kullanım İzinleri”ne bağlı kalmak kaydıyla kullanabilirsiniz.

Etiket
  • Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?
  • Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.
  • Destek Ol
Yorum Yap (0 )

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Bağış Yap, Destek Ol!
Projelerimizde bize destek olmak isterseniz,
Patreon üzerinden
bütçenizi zorlamayacak şekilde aylık veya tek seferlik bağışta bulunabilirsiniz.
E-Bülten Üyeliği
Duyurulardan e-posta ile
haberdar olmak istiyorum.
Reklam Reklam Ver
Arşiv