Günlük Hayatta Tüketmeniz Muhtemel 6 Kimyasal Katkı Maddesi

Basitçe anlatmak gerekirse; besin değerlerinin korunması ve/veya arttırılması, mikrobiyolojik bulaşmanın önlenmesi, uzun süreli saklama ve güvenli taşıma amacıyla besinlere karıştırılmak suretiyle kul..
Görsel Telif:

Basitçe anlatmak gerekirse; besin değerlerinin korunması ve/veya arttırılması, mikrobiyolojik bulaşmanın önlenmesi, uzun süreli saklama ve güvenli taşıma amacıyla besinlere karıştırılmak suretiyle kullanılan kimyasallara kimyasal katkı maddesi denir. Kimyasal katkı maddeleri özellikle paketlenmiş gıdalar ve restoran yemekleri olmak üzere birçok yiyeceğin içerisinde bulunmaktadırlar.

Bu yazıda günlük hayatta yememiş olma ihtimalinizin çok az olduğu 6 kimyasal katkı maddesi listesini okuyacaksınız.

1.Diasetil

 

Bazı katkı maddeleri güvenli ve hatta faydalı olabilirler. Fakat diasetil kesinlikle onlardan değil. Bu madde genellikle mikrodalga için üretilmiş patlamış mısırlarda bulunur ve tereyağı çeşnisini satın aldığınız patlamış mısıra veren maddedir. Aslında bu kimyasal günlük tüketilen gıdalarda da bulunur ve zararı yoktur, fakat mikrodalgada buharlaştırıldığında solursanız eğer, akciğerlerinizdeki bronşçuklarınıza geri döndürülemez zararlar verebilirsiniz- bu rahatsızlık bronchiolitis obliterans olarak adlandırılır.
[su_spacer size=”5″]

2. Karmen (carmine)

Bu katkı maddesi Red #4 olarak da bilinir. Yiyeceklere kırmızı renk eklemek için kullanılır. Doğal ve zehirsiz olması dolayısıyla, kırmızı bir yiyecek elde etmek için doğru bir seçim olarak düşünebiliriz. Bu katkı maddesi ezilmiş böceklerden yapılır. İğrençlik faktörünü bir kenera bırakacak olursak, bazı insanlar bu kimyasala duyarlı olabilirler. Ayrıca vejeteryanların ve veganların da bu maddeyi tüketmek istemeyeceğine de eminiz. Bu katkı maddesi özellikle meyveli içecekler, yoğurtlar, dondurmalar ve ahududulu,çilekli fast food frapelerinde bulunur.
[su_spacer size=”5″]

3. Dimetilpolisiloksan

Dimetilpolisiloksan bir köpük önleyici maddedir ve silikondan elde edilir. Birçok çeşit yiyeceğin içerisinde bulunur; yağlar, sirkeler, sakızlar, çikolatalar vb… Bu kimyasal yağlara dondurucu katkı maddeleri eklendiği zaman baloncuk oluşturmaması için eklenir ve bu yolla ürünün ömrünü ve güvenliğini arttırır. Zehirlenme tehlikesi bu kimyasalda az olsa dahi, günlük hayatta çok tüketmeyi tercih edebileceğiniz kimyasallardan da değildir. Bu kimyasal ayrıca, macunlarda, şampuanlarda da bulunur.
[su_spacer size=”5″]

4. Potasyum Sorbat

 

Potasyum sorbat en çok kullanılan gıda katkı maddelerinden birisidir. Küflenme ve mayalanma önleyici bir maddedir. Keklerde, jellerde, yoğurtlarda, kurutulmuş etlerde, ekmeklerde ve salatalarda bulunur. Küflenen gıdaları tüketmektense bu kimyasalı tüketmek daha iyidir diyebiliriz. Fakat son zamanlarda bu kimyasal birçok ürünün içeriğinden çıkartılmaya da başlandı, o yüzden bu kimyasalı içermeyen ürünleri saklarken derin doruncuları tercih etmenizi öneririz.
[su_spacer size=”5″]

5. Bromlu Bitkisel Yağlar

 

Bromlu bitkisel yağlar çeşnileyici olarak kullanılır ve karışımı oluşturan maddelerin sıvıda askıda kalmasını sağlar. Ayrıca bazı içeceklere dumansı görüntü vermek için de kullanılır. Bu katkı maddesine alkolsüz içeceklerde ve enerji içeceklerinde rastlayabilirsiniz. Ayrıca haşere ilaçlarında ve saç boyalarında da bulunur. Az miktarda maruz kalındığında göreceli olarak güvenli olsa dahi aşırı miktarda alımında- gün içerisinde çok fazla kola içmek gibi- zehirli olabilir. Çünkü brom kendi başına zehirli bir elementtir.
[su_spacer size=”5″]

6. BHA(bütüllenmiş hidroksianisol) ve BHT(butillenmiş hidroksitoluen)

 

BHA ve BHT yağları korumak için kullanılan iki kimyasaldır. Bu fenollü bileşikler kanserojenlerdir. Birçok patates cipsinde yavaş yavaş kullanımdan kaldırılmış olsa dahi birçok pişirilmiş gıdada ve yağlı dondurulmuş gıdalarda bulunurlar. İçindekiler kısmında yer almasalar dahi birçok şekerde ve mısır gevreğinde de bulunurlar.
[su_spacer size=”5″]


Kaynak:About.com, 6 Chemical Additives in Foods You Eat, chemistry.about.com, Retrieved 16 May 2015 from http://chemistry.about.com/od/foodcookingchemistry/tp/Chemical-Additives-in-Foods-You-Eat.htm


Etiket
  • Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?
  • Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.
  • Destek Ol
Yorum Yap (0 )

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Bağış Yap, Destek Ol!
Projelerimizde bize destek olmak isterseniz
Patreon üzerinden
aylık veya tek seferlik bağışta bulunabilirsiniz.
E-Bülten Üyeliği
Duyurulardan e-posta ile
haberdar olmak istiyorum.
Reklam Reklam Ver
Arşiv