Grafen Mikrofonların Performansı

Bilim insanları grafen temelli bir mikrofon geliştirdiler ve bu mikrofon standart nikel-yapılı (nikel metal hibrit mikrofon) mikrofonlara göre 32 kat daha hassas! Bugün itibari ile 2D Materials’..
Görsel Telif:

Bilim insanları grafen temelli bir mikrofon geliştirdiler ve bu mikrofon standart nikel-yapılı (nikel metal hibrit mikrofon) mikrofonlara göre 32 kat daha hassas!

Bugün itibari ile 2D Materials’da yayımlanan makalede University of Belgrade’dan araştırmacılar titreşimli bir grafen zar (condenser mikrofonların sesi akıma dönüştüren parçası) üretmeyi başardıklarını açıklıyorlar. Bu zar ile 11 kiloHertz’e kadarki frekanslarda 15 desiBel daha yüksek duyarlılığa ulaşılabildiği tespit edildi.

Nisbeten yeni bir malzeme olarak sayılabilecek grafenin gerçek dünyada da çok farklı uygulamalarının olabileceğini gösteren araştırmanın yazarlarından Marko Spasenovic : ” Çok düşük ağırlıklarda, mekanik kuvveti ve esnekliği olan grafen, hali hazırda akustik bir zar malzemesi olmaya da çok uygun görünüyordu” açıklamasında bulundu.

Yaklaşık 60 katmandan oluşan ‘grafen zar’, her denemede kaliteyi aynı ve yüksek tutmak amacı ile nikel folyoların üzerinde kimyasal buhar çöktürme (deposition) yöntemi ile elde edildi.

Zar üretimi sırasında, nikel folyonun yüzeyi kimyasal olarak yıpranıyor ve grafen zar bu alanı doldurarak bugün piyasadaki mikrofonlarla karşılaştırıldığında benzer bir yapıyı grafen ile oluşturmuş oluyor. Böylelikle elde edilen mikrofon altyapıları teste tabi tutulduğunda 15 dB’ye kadar daha yüksek duyarlılığa sahip oldukları tespit edildi.

Bilimciler ayrıca 300-katmanlı kalın grafen zarları da bilgisayar ortamında simüle ederek potansiyel performansı üzerinde incelemede bulundu ve spektrumun ultrasonik kısmına yakın performanslara ulaşabildiği gözlemlendi.

Mikrofon, araştırmacılar tarafından tahmin edildiği kadar iyi bir performans ortaya koydu. Teorik olarak da daha kalın grafen zarların daha çok uzatılabilmesi (gerilmesi) mümkün olacağından, ultrason performansa yakın performanslar elde etmenin de mümkün olduğu düşünülüyordu ancak deneysel olarak henüz bu noktaya varılamadı.

Şu aşamada ucuz grafen elde etmenin önünde birçok engel ve zorluk bulunuyor, bu nedenle icat edilen mikrofon teknolojisi henüz bir konseptin kanıtı ve bunun verileri olarak görülmelidir. Grafen üretimi ve grafen üretim teknolojileri üzerine çalışan sektörler, daha ucuz yöntemler keşfettikçe piyasada da ucuz ve çok daha iyi performanslı mikrofonlar bulmak mümkün olacaktır.

 


Kaynak : ‘Multilayer graphene condenser microphone’ 2D Mater. 2 045013, 27 November, iopscience.iop.org/2053-1583/2/4/045013


 

Etiket
  • Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?
  • Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.
  • Destek Ol
Yorum Yap (0 )

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Bağış Yap, Destek Ol!
Projelerimizde bize destek olmak isterseniz,
Patreon üzerinden
bütçenizi zorlamayacak şekilde aylık veya tek seferlik bağışta bulunabilirsiniz.
E-Bülten Üyeliği
Duyurulardan e-posta ile
haberdar olmak istiyorum.
Reklam Reklam Ver
Arşiv