Gizemli Çukurlar Sibirya’da Yeniden Ortaya Çıktı

Geri döndüler… Geçen yıl Sibirya’da aniden ortaya çıkan bu garip kraterleri hatırlıyor musunuz? Kuş uçmaz kervan geçmez denebilecek kadar ıssız yerlerde habersiz ve beklenmedik bir biçimde..
Görsel Telif:

Geri döndüler… Geçen yıl Sibirya’da aniden ortaya çıkan bu garip kraterleri hatırlıyor musunuz? Kuş uçmaz kervan geçmez denebilecek kadar ıssız yerlerde habersiz ve beklenmedik bir biçimde ortaya çıkmışlardı.

Geçtiğimiz günlerde Rusya’nın Yamal yarım adasında düzinelerce yeni krater keşfedildi. Araştırmacılar bu durumu gizemli bir biçimde aniden ortaya çıkan mantar öbeklerine benzetti. Fakat yine de kraterlerin ortaya çıkmasına sebep olan şeyin ne olduğu hakkında ortada henüz kesinleşmiş bir şey yok. Kraterlerin birçoğu da ilk kez rengeyiği çobanları tarafından keşfedildi. En önemli teori ise; yer altındaki başlıca sera gazı olan metan patlamaları olarak görülüyor.

Metanın bir kaynağı azalan organik maddelerdir ve kutuplarda bulunan donmuş kara parçaları olan permafrostlar içerisine hapsolmuş haldedir. Permafrostlar eridiğinde organik madde azalır ve oldukça fazla bir miktarda metan gazını salma potansiyeline sahiptirler. En son;  araştırmacılar permafrostların sıcaklıkla birlikte erimesi sonucu hapsolan metanın atmosfere patlayışı neticesinde kraterlerin oluşmuş olabileceğine dair bazı deliller bulmuşlardı.

Kanada'da bir pingo görüntüsü

Kanada’da bir pingo görüntüsü

Öte yandan bu ürkütücü kraterlere metandan daha az tehlikeli bir şey de sebep olmuş olabilir. Önceki bulgularda, bazı insanlar kraterlerin dünyanın soğuk bölgelerinde görünen krater şeklindeki oluşumlarda olduğu gibi pingolar (su kabarcıkları tarzında coğrafi oluşum) olduklarını ileri sürüyorlardı. Pingolar suyun permafrost içerisine sızmasıyla oluşurlar. Su donduğunda hacmi artar ve genişler, donmuş su -buz- üzerindeki toprağı yukarıya doğru iter ve tümsek oluşturur. Daha sonra tekrar sıcaklık arttığında buz erir ve toprak eriyen buzun yerini alarak aşağıya çöker, bunun sonucunda da krater oluşur.

 

Pingonun çöküşüne dair bir görüntü

Pingonun çöküşüne dair bir görüntü

Yine de bu durum; araştırmacıların geçen yıl kraterlere gittiklerinde keşfettikleri metan seviyesindeki artışa dair bir açıklama sağlamıyor. Bilimciler bu kraterlere neyin sebep olduğu konusunda hala endişeliler ve bunun için tekrardan uzak Sibirya’ya doğru bir yolculuğa çıkıyorlar. Ve onlar oraya ulaşana kadar, bekleyip göreceğiz.

[su_spacer]

Kaynak: Mary Beth Griggs, New Mysterious Craters Found in Serbia, http://www.popsci.com/new-mysterious-siberian-craters-found

Etiket
  • Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?
  • Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.
  • Destek Ol
Yorum Yap (0 )

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Bağış Yap, Destek Ol!
Projelerimizde bize destek olmak isterseniz,
Patreon üzerinden
bütçenizi zorlamayacak şekilde aylık veya tek seferlik bağışta bulunabilirsiniz.
E-Bülten Üyeliği
Duyurulardan e-posta ile
haberdar olmak istiyorum.
Reklam Reklam Ver
Arşiv