Giyilebilir Sensörler, İşaret Dilinden İngilizce’ye Tercüme Yapabilir!

Giyilebilir sensörler, bir gün işaret dilinin hareketlerini algılayarak, bu dili İngilizce’ye tercüme etmede kullanılabilir. Bu sayede, işaret dilini kullanmak durumunda olan insanlar ile toplum..
Görsel Telif:

Giyilebilir sensörler, bir gün işaret dilinin hareketlerini algılayarak, bu dili İngilizce’ye tercüme etmede kullanılabilir. Bu sayede, işaret dilini kullanmak durumunda olan insanlar ile toplumun geri kalanı arasındaki iletişim sorunu çözülebilir.

Texas A&M University’den mühendisler, kola giyilip hareketi ve kas aktivitesini algılayabilen yeni bir giyilebilir cihaz üzerinde çalışıyorlar.

Bu cihaz, bir kişinin el ve kol hareketlerini birbirine mesafeli konumlandırılmış iki sensör yardımıyla algılayabilecek. Sensörlerden birisi bileğin hareketini algılarken, diğer sensör de kol üzerindeki kas hareketini algılayacak. Daha sonra, sensörlerden gelen veriler kablosuz bağlantı ile bir yazılıma aktarılarak, verilerin İngilizce’ye çevrilmesi mümkün olacak.

Aslında, işaret dilinin yazıya çevirmek amacıyla tasarlanmış cihazlar mevcuttu. Fakat, bu cihazlar istenilen verimde çalışmıyordu.

Texas A&M biyomedikal mühendisliğinde yardımcı doçent olan, baş araştırmacı Roozbeh Jafari’nin belirttiğine göre:

‘’ Geliştirilen bu teknolojilerin çoğu görüntü- ya da kamera- temelli çözümler üretiyordu. Hali hazırda mevcut olan bu tasarımlar yeteri kadar verimli değiller. Çünkü; işaret diliyle konuşan insanlar, el ve kol hareketleriyle spesifik parmak hareketlerini kombine ediyorlar. ’’ 

Bu sebeple araştırmacılar, hareket sensörleri ile kas aktivitelerini birleştiren, giyilebilir bir cihazla bu soruna bir çözüm getirebilmeyi hedefliyorlar.

Araştırmacıların geliştirdikleri prototip sistemde, insanların işaret dilinde günlük hayatta en sık kullandıkları kelimelerin algılanması sağlanabiliyor. Jafari’nin belirttiğine göre, araştırma takımı programı geliştirmeye devam edecek; ve daha az sıklıkla kullanılan işaretler de yazılıma dahil edilecek.

Fakat, hala aşılması gereken zorluklar var. Bütün insanların vücut yapılarının birbirinden farklı olduğundan bu cihazın kişiye özel olarak programlanması gerekiyor. Ayrıca, dilin yapısından kaynaklı bir sonraki kelimenin ne olacağının kestirilememesi, anlık çeviride sorun teşkil ediyor; ve söylenilenin cihaz tarafından algılanıp bunun tercüme edilmesi için zamana ihtiyaç duyuluyor. Bu sebeple araştırmacıların bundan sonraki süreçte, yeni sinyal işleme teknikleri geliştirmeleri gerekiyor.


Kaynak: Lindsay Dodgson, Wearable Sensors Could Translate Sign Language Into English, LiveScience Retrieved from http://www.livescience.com/52491-wearable-sensors-translate-sign-language.html


 

Etiket
  • Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?
  • Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.
  • Destek Ol
Yorum Yap (0 )

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Bağış Yap, Destek Ol!
Projelerimizde bize destek olmak isterseniz,
Patreon üzerinden
bütçenizi zorlamayacak şekilde aylık veya tek seferlik bağışta bulunabilirsiniz.
E-Bülten Üyeliği
Duyurulardan e-posta ile
haberdar olmak istiyorum.
Reklam Reklam Ver
Arşiv