Gıda Atıklarından Tekerlek Lastiği Üretilmesi Mümkün Olabilir

Ohio State University’den araştırmacıların yaptığı yeni bir çalışma ile, bir sonraki araç lastikleriniz gıda atıklarından yapılma olabilir. Sanayide yüz yıldan fazla bir süredir petrol bazlı dolgu ile..
Görsel Telif:

Ohio State University’den araştırmacıların yaptığı yeni bir çalışma ile, bir sonraki araç lastikleriniz gıda atıklarından yapılma olabilir.

Sanayide yüz yıldan fazla bir süredir petrol bazlı dolgu ile kauçuk lastikler üretiliyor. Karbon siyahı adı verilen dolgu maddesi sayesinde kauçuk daha dayanıklı hale getiriliyor. Fakat, masraflar petrol fiyatları ekseninde değişkenlik gösterdiğinden, bu üretim biçimi oldukça maliyetli olabiliyor. Küresel lastik talebindeki artışı karbon siyahı üretim fazlasındaki azalma ve kauçuğun çevre için yarattığı potansiyel zararlarla da birleştirince, ortada bir sorun olduğu aşikar.

Alternatif kauçuk kaynakları bulmak için yıllardır çalışma yürüten, Ohio State’den biyomalzeme araştırmacısı Enter Katrina Cornish’in yeni geliştirdiği bir yöntem sayesinde, gıda atıklarının karbon siyahı yerine kullanılması mümkün. Patentleme aşamasında olan bu yöntemde, domates ve yumurta kabukları karbon siyahi için sürdürülebilir alternatiflere dönüştürülüyor.

Her yıl Dünya genelinde milyonlarca yumurta tüketiliyor. Özellikle ticari üretim merkezlerinde, bu yumurtalar içerisinde çatlamış ve satılamayacak durumda olan artık ürünler ortaya çıkıyor. Evlerde yumurta kabukları doğrudan çöpe atılsa da, üretimde çıkan atık kabuklar genellikle toprağa gömülüyor.

Domatesler için de durum pek farklı değil. Her yıl milyonlarca ton domates tüketiliyor. Ayrıca sanayide de domateslerden soslar ve diğer ürünler üretiliyor. Genellikle bütün bu üretim süreçlerinden geriye domatesin kalın ve lastiğe benzeyen kabukları kalıyor.

Yani genel olarak çöpe giden bütün bu atıklar, Cornish’in çalışması sonrasında lastik endüstrisi için altın değerinde olabilir. Cornish’in bulgularına göre, domates ve yumurta kabukları ile kauçuğun daha güçlü ve daha esnek yapılması mümkün. Domates kabuğu yüksek sıcaklıklara dayanıklıyken yumurta kabuklarının gözenekli yapısı kauçuk ile temasta daha büyük yüzey alanı sağlıyor. Sonuç olarak da, bu alternatif doldurucular endüstri performans standartlarına erişebiliyor.

Araştırmacılar şimdi bu malzemelere renk ekleme üzerine çalışmalar yürütüyorlar. Çünkü, karbon siyahının aksine yani siyah olan geleneksel karbon temelli dolgu aksine, gıda atığı dolgu kırmızımsı kahverengi. Yapılan bu çalışma, hem gıda atıklarını değerlendirmek hem de karbon siyahına alternatif oluşturmak açısından oldukça önemli.


Kaynaklar: ​

  • Turning food waste into tires, Ohio State University, Retrieved from https://news.osu.edu/news/2017/03/06/tomatotires/
  • From Food Waste to Wheels: Researchers Turn Tomatoes Into Tires, HowStuffWorks, Retrieved from http://now.howstuffworks.com/2017/03/10/food-waste-wheels-researchers-turn-tomatoes-tires

Bu içerik BilimFili.com yazarı tarafından oluşturulmuştur. BilimFili.com`un belirtmiş olduğu “Kullanım İzinleri”ne bağlı kalmak kaydıyla kullanabilirsiniz.

Etiket
  • Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?
  • Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.
  • Destek Ol
Yorum Yap (0 )

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Bağış Yap, Destek Ol!
Projelerimizde bize destek olmak isterseniz,
Patreon üzerinden
bütçenizi zorlamayacak şekilde aylık veya tek seferlik bağışta bulunabilirsiniz.
E-Bülten Üyeliği
Duyurulardan e-posta ile
haberdar olmak istiyorum.
Reklam Reklam Ver
Arşiv