Gezegenlerin Atmosferleri

Bugün güneş sistemimizdeki gezegenlerin atmosferlerindeki maddeleri gözden geçireceğiz. Pratikte güneş sistemimizde bulunan bütün diğer gezegenlerde bir atmosfer yapısı olduğu söylenebilir. Elbetteki ..
Görsel Telif:

Bugün güneş sistemimizdeki gezegenlerin atmosferlerindeki maddeleri gözden geçireceğiz. Pratikte güneş sistemimizde bulunan bütün diğer gezegenlerde bir atmosfer yapısı olduğu söylenebilir. Elbetteki burada bir ayrıntıyı da es geçmeyelim; bu atmosferler çok ince de olabilir, Merkür’deki geçici atmosfer gibi de olabilir yani gezegenden gezegene değişen bir madde çeşitliliği ile karşı karşıya olacağız. Farklı gezegenlerdeki farklı koşulların bazı belirli sonuçları da ortaya çıkarabileceğini de söylemiş olalım.

Merkür

Merkür’ün tam anlamıyla bir atmosferinin olduğundan bahsedemeyiz, ancak inanılmaz derecede incelikte hatta Dünya atmosferi ile karşılaştırılırsa bizim atmosferimizden trilyon kat daha incedir ve zayıftır. Yerçekimi, Dünya’mızdaki yerçekiminin yaklaşık olarak %38’i civarındadır, dolayısıyla yüzeyinde kalın bir atmosferi tutabilecek bir kapasiteye sahip değildir. Ayrıca Güneş’e yakınlığından kaynaklı olarak güneş rüzgarları yüzeyindeki gazları uzaklaştırır. Güneş rüzgarlarıyla gelen parçacıklar meteorların yüzeydeki taşları buharlaştırması ile birleşerek muhtemelen Merkür atmosferinin büyük katkıcısı oluyorlar.

Venüs

Venüs, Dünya ile birçok noktada benzerlikler gösterir, örneğin; yoğunluğu, büyüklüğü, ağırlığı ve hacim gibi değerleri oldukça yakındır. Ancak atmosferler söz konusu olduğunda bu benzerlikler keskin bir sona bağlanıyor. Atmosfer basıncı, Dünya’mızda deniz seviyesindeki atmosfer basıncının 92 katıdır. Geçmişte gezegen yüzeyindeki volkanik patlamalar neticesinde yaygın gazı karbondioksittir (CO2). Atmosferden yükseldikçe ayrıca sülfür-dioksit ve sülfürik-asit karışımından oluşan bulutlar da vardır. Bu bulutların hemen altında gezegen yüzeyinde yoğun bir sera gazı etkisi (greenhouse effect) oluşturan kalın bir karbondioksit tabakası bulunur. Venüs’ün yüzey sıcaklığı 480 santigrat derece civarındadır, yani yaşama tamamen uygunsuz bir ortam diyebiliriz.

Dünya

Dünya atmosferi temel olarak yaşam için gerekli olan nitrojen ve oksijenden oluşur. Atmosferin bileşimi bitkisel yaşamın direkt bir sonucu. (Yeşil) Bitkiler basitçe anlatacak olursak fotosentez yoluyla karbondioksiti alarak ortama oksijeni salarlar. Bu bitkilerin olmayışı atmosferimizdeki karbondioksit yüzdesini önemli düzeyde artmasına sebep olur.

Sera gazı etkisi olarak bilinen, karbondioksit gibi çeşitli sera gazları Güneş’ten gelerek Dünya yüzeyinden geri yansıyan ve atmosfer çevresindeki kızılötesi ışınları absorbe ederler. Bu doğal ısınma etkisi olmasaydı Dünyamızın sıcaklığı oldukça düşük olurdu. Sera gazı etkisi ile küresel ısınma aynı şeyler değildir. Küresel ısınma insan aktiviteleri neticesinde doğal sera gazı etkisini artıran sera gazlarının da atmosfere salınması neticesinde oluşur. Venüs bu noktada ilerleyen küresel ısınmanın Dünyamız açısından ortaya çıkacak muhtemel sonuçları görebilmemiz için somut bir örnek olarak karşımızda duruyor.

Mars

Mars atmosferi Venüs atmosferine benzerdir; çoğunlukla karbondioksit karışımıdır. Venüs’teki yüksek karbondioksit seviyesinden kaynaklı olarak sera gazı etkisinin oldukça üst düzeyde olduğunu söylemiştik. Şaşırtıcı gelebilir ancak Mars’ın yüzey sıcaklığı maksimum 35 santigrat dereceye ulaşabiliyor. Bunun sebebi ise Mars atmosferinin Venüs atmosferinden çok daha ince olmasıdır, bu yüzden karbondioksit oranları karşılaştırılabilir, ve gerçek yoğunluğun çok daha az olduğu anlaşılabilir. Atmosferindeki kirlilik Mars’a karakteristik görüntüsünü vermiştir.

Jüpiter

Jüpiter gaz devlerinin ilkidir ve güneş sistemindeki en büyük gezegendir. Jüpiter atmosferi ilginç olarak Güneş bileşimine oldukça benzerdir. İç gezegenlerin aksine Jüpiter atmosferinin tam olarak nerede sona erdiği belirgin değil. Gezegendeki basınç, hidrojeni; elektrik iletkenliği ve Jüpiter’in elektromanyetik alanından sorumlu olan sıvı metal olarak tutabilecek kadar yüksektir. Jüpiter’in şeritli bulut sistemi çeşitli miktarlarda amonyak, su ve amonyak-sülfür karışımı bulutlardan ve aynı zamanda da sülfür, fosfor ve karbon gibi bileşenleri de içerirler.

Satürn

Daha çok Jüpiter gibidir. Satürn atmosferinin üst kısmında bulunan bulutlar çoğunlukla buz amonyak, amonyak hidrosülfür ve aşağıya doğru da sudur. Atmosferde bulunan sülfür amonyak bulutlarına soluk bir sarı ton verir. Aynı zamanda, grafikte yok ancak Satürn’ün uydusu Titan’ın atmosferi güneş sistemindeki en şaşırtıcı olanıdır. Titan, Dünya atmosferi dışında nitrojen bulunduran tek atmosfere sahiptir. Stabil su yüzeylerinin keşfedildiği bir diğer güneş sistemi gezegenidir, aynı zamanda yağmur yağan diğer yapıdır, ancak yağmur su değil sıvı metan şeklindedir. Yüzeydeki belirli noktalardaki yağışlar arasında yüzyıllar geçmiş olabilir.

Uranüs

Uranüs atmosferi Jüpiter ve Satürn’e benzerdir, çoğunlukla da hidrojen ve helyumdan oluşur. Öte yandan atmosferin üst noktalarındaki yüksek metan seviyesi güneşten gelen kırmızı ışığı önemli düzeyde absorbe eder dolayısıyla da gezegen mavi/açıkmavi renkte görünür. Uranüs, güneş sistemindeki en soğuk atmosfere sahiptir ve yaklaşık olarak -224 santigrat derecedir. Bu yüzden atmosferi Jüpiter ve Satürn’den çok daha fazla buz içerir.

Neptün

Tıpkı Uranüs gibi Neptün’ün mavi görüntüsünün arkasındaki sebep metan varlığıdır. Ancak Neptün daha koyu bir mavi renktedir. Bunun sebebi olarak ise; atmosferdeki bilinmeyen bir bileşenin bu renge sebep olduğu düşünülüyor. Neptün stratosferi Uranüs’ten daha fazla hidrokarbon gazları bulundurur, sıcaklığı da oldukça yüksektir. Ayrıca Neptün saniyede 600 metre hızlara ulaşabilen güneş sisteminin en güçlü rüzgarlarına da ev sahipliği yapar.

gezegenlerin-atmosferleri-infografik-bilimfili-com-1

Etiket
  • Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?
  • Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.
  • Destek Ol
Yorum Yap (0 )

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Bağış Yap, Destek Ol!
Projelerimizde bize destek olmak istersen
Patreon üzerinden
aylık veya tek seferlik bağışta bulunabilirsin.
E-Bülten Üyeliği
Duyurulardan e-posta ile
haberdar olmak istiyorum.
Reklam Reklam Ver
Arşiv