Geliştirilen Yeni Yöntem ile Doğal Gaz Saflaştırma Maliyetleri Azalıyor!

Queen’s University Belfast’den araştırmacılar, doğal gazın karbondioksit içeriğini azaltan ileri bir yöntem geliştirdiler. Geliştirilen bu yöntem, petrol ve doğal gaz endüstrisinde yeni gelişmel..
Görsel Telif:

Queen’s University Belfast’den araştırmacılar, doğal gazın karbondioksit içeriğini azaltan ileri bir yöntem geliştirdiler. Geliştirilen bu yöntem, petrol ve doğal gaz endüstrisinde yeni gelişmelere yol açabilir.

Queen’s University İyonik Akışkanlar Laboratuvarlarından (QUILL) bir araştırma takımı, su ve iyonik akışkanların ( belirli koşullar altında sıvı olan tuzlar) karışımını kullanan yenilikçi bir teknoloji geliştirdiler. Bu teknoloji denizlerin altındaki doğal kaynaklardan elde edilen ham doğal gazdan karbondioksitin ayrılmasında kullanılabilecek.

Geliştirilen yöntem, doğal gazın saflaştırılmasındaki, global çevresel ve ekonomik maliyetlerin azaltılmasını hedefliyor. Eski yönteme kıyasla, bu yöntem ile açık ara çok daha fazla temiz yakıt elde edilebiliyor. Ayrıca, halihazırda kullanılmakta olan ve uçucu, korosif malzemelerle ayrıştırma sağlanan yönteme kıyasla, yeni yöntem daha güvenli olmasının yanı sıra daha verimli ve çevre dostu olmasıyla öne çıkıyor.

Yeni süreç, geniş bir skalada ticari ve sanayi fırsatlarını da ayrıca beraberinde getiriyor. Yeterince kompakt olmasından kaynaklı kıyıdan uzaktaki platformlarda kullanılabilecek olan bu teknoloji aynı zamanda toprak üstünde kurulu gaz işleme tesislerinde de kullanılabilir, ve bunun yanısıra toplanan karbondioksit saklanabilir, yeniden işleme tabi tutulabilir ya da geliştirilmiş petrol üretimi için kullanılabilir.

QUILL araştırma merkezinden, araştırma takımının lideri, Dr David Wassell’in belirttiğine göre; iyonik akışkanları doğal gazdan karbondioksitin ayrıştırılmasında kullanmanın doğal gaz işleme endüstrisine ciddi bir etkisi olabilir. Özellikle bu teknoloji geliştirilmiş petrol üretiminde karbondioksitin kullanılabilecek olmasıyla umut vaadediyor. Ayrıca, bu enerji kaynağının neden olduğu çevresel zararların da azaltılmasına önemli katkı sağlıyor.

 

Makale Referansı:

Kris Anderson, Martin P. Atkins, Julien Estager, Yongcheun Kuah, Shieling Ng, Alexander A. Oliferenko, Natalia V. Plechkova, Alberto V. Puga, Kenneth R. Seddon, David F. Wassell. Carbon dioxide uptake from natural gas by binary ionic liquid–water mixturesGreen Chem., 2015; DOI: 10.1039/C5GC00720H

Etiket
  • Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?
  • Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.
  • Destek Ol
Yorum Yap (0 )

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Bağış Yap, Destek Ol!
Projelerimizde bize destek olmak istersen
Patreon üzerinden
aylık veya tek seferlik bağışta bulunabilirsin.
E-Bülten Üyeliği
Duyurulardan e-posta ile
haberdar olmak istiyorum.
Reklam Reklam Ver
Arşiv