Fazla Meyankökü, Beyin Şişmesine Sebep Oluyor

Görsel  :   MELISSA VENABLE/FLICKR (CC BY-NC-SA 2.0) Genelde yanlış yaptığımızı bildiğimiz halde yapmaya devam ettiğimiz bir konuda da yanlış bir şey üzerine yoğunlaşırız. Halbuki aynı zamanda farkınd..
Görsel Telif:

Görsel  :   MELISSA VENABLE/FLICKR (CC BY-NC-SA 2.0)

Genelde yanlış yaptığımızı bildiğimiz halde yapmaya devam ettiğimiz bir konuda da yanlış bir şey üzerine yoğunlaşırız. Halbuki aynı zamanda farkında olmadığımız başka yanlışlar da yapıyor olabiliriz. Çok fazla şeker tüketiyorsak örneğin genel de aldığımız eleştiri ve bildiriler kilo ve obezite üzerinde yoğunlaşır, ne var ki beyin şekerden en fazla zarar gören organımızdır, keza karaciğer de öyle..

Tabii ki burada günümüz tüketim toplumlarının dış görünüş ve şekile verdiği önem de hesaba katılmalıdır. Ama beynimiz zarar gördüğünde ve bu normal günlük yaşamımızı etkilediğinde ne kadar kaslı, fit ve düzgün görünümlü olduğumuzun bir önemi kalmayacaktır.

Anneniz size çok fazla şeker yememenizi söylediğinde genelde beyninizden çok dişlerinizi önemser. Ancak son dönemde sağlıklı bir İtalyan çocuğun son derece kafa karıştırıcı şekilde nöbetler geçirmesi bize çok fazla meyan kökü tüketiyor olmasından dolayı beyninin su topladığını ve şiştiğini öğretti.

Rapora göre, 10 yaşındaki erkek çocuğunun günde 20’den fazla meyan kökü şekerlemesi tükettiğini ve buna bağlı olarak vücudunda tehlikeli miktarda gliserizik asit birikmesine sebep olduğu gözlemlendi .Bu kadar yüksek seviyelerde bir birikme olduğunda, molekül vücuttaki kortizol hormonunun yıkılmasını engelliyor ve vücutta kortizol birikiyor.

Kortizol, vücutta kan dolaşımını ve metabolizmayı düzenlemeyi sağlayan hormondur. Küçük çocuk, meyan kökü tüketimini kestiğinde, kortizol seviyesi normale döndü ve beynin şişmesi azalmaya başladı.

Hem dişleriniz hem de beyin için fazla meyan kökü ve şekerden uzak durun..

Etiket
  • Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?
  • Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.
  • Destek Ol
Yorum Yap (0 )

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Bağış Yap, Destek Ol!
Projelerimizde bize destek olmak isterseniz,
Patreon üzerinden
bütçenizi zorlamayacak şekilde aylık veya tek seferlik bağışta bulunabilirsiniz.
E-Bülten Üyeliği
Duyurulardan e-posta ile
haberdar olmak istiyorum.
Reklam Reklam Ver
Arşiv