Farmville Uzay

Uluslararası Uzay İstasyonu’ndaki uzay insanları VEGGIE isimli “sebze ve bitki yetiştirme” donanımını denemeye başladılar. 20 Temmuz Pazartesi başlayan VEG-01 doğrulama testi gereğin..
Görsel Telif:

Uluslararası Uzay İstasyonu’ndaki uzay insanları VEGGIE isimli “sebze ve bitki yetiştirme” donanımını denemeye başladılar.

20 Temmuz Pazartesi başlayan VEG-01 doğrulama testi gereğince, “Uzayda 1 Yıl” programı çerçevesinde Mart ayında istasyona ulaşan Scott Kelly tarafından fotoğraflanan ve su verilen sistemin sorumluluğu 24 Temmuz Cuma’dan itibaren Kjell Lindgren’e geçecek.

VEGGIE, “ekim yastıkları” içindeki bitkilere ışık ve besin desteği sağlayarak düşük maliyetli bir üretim sistemi oluşturuyor. Işık kaynağı olarak kırmızı, mavi ve yeşil LED kullanılan düzenekten elde edilecek bilgilerin, dünya üzerinde kitlesel bir tarımsal üretime katkıda bulunması, su gibi değerli kaynakların etkin bir şekilde kullanılmasına katkıda bulunması öngörülüyor. Böylece uzayda yapılmış çalışmaların ortalama bir dünya vatandaşına fayda sağlaması hedefleniyor. Sistemin geliştirilmesi ile VEGGIE’nin, uzun uzay yolculuklarında uzay insanlarını oyalayıcı ve rahatlatıcı bir bahçe aktivitesi haline dönüşmesi, hatta tüketecekleri bazı gıdaları üretebilecekleri bir ortam olması umut ediliyor. Bu aşama testlerin birincil hedefi üretilen sebzelerin tüketim amaçlı güvenliklerini araştırmak olduğu belirtiliyor.

[su_slider source=”media: 14341,14342,14343″ width=”496″ title=”no”]


Kaynak: http://www.nasa.gov/image-feature/testing-hardware-for-growing-plants-and-vegetables-in-space
http://www.nasa.gov/mission_pages/station/research/news/veggie


Etiket
  • Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?
  • Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.
  • Destek Ol
Yorum Yap (0 )

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Bağış Yap, Destek Ol!
Projelerimizde bize destek olmak isterseniz,
Patreon üzerinden
bütçenizi zorlamayacak şekilde aylık veya tek seferlik bağışta bulunabilirsiniz.
E-Bülten Üyeliği
Duyurulardan e-posta ile
haberdar olmak istiyorum.
Reklam Reklam Ver
Arşiv