Fare Vücudunda Büyüyen İnsan Bağırsağı Parçaları

Bilim insanlarının son dönemlerde yaptığı ve Nature Medicine dergisinin geçtiğimiz haftaki sayısında makalesi yayınlanan çalışmanın sonuçlarına göre fare, sıçan gibi kemirgenlerin vücuduna nakledilen ..
Görsel Telif:

Bilim insanlarının son dönemlerde yaptığı ve Nature Medicine dergisinin geçtiğimiz haftaki sayısında makalesi yayınlanan çalışmanın sonuçlarına göre fare, sıçan gibi kemirgenlerin vücuduna nakledilen küçük parçalar halindeki insan bağırsağı orada adeta bir balon gibi şişerek gerçek bir insan bağırsağı yapısına sahip olabiliyor; hatta normal fonksiyonlarını yerine getirebiliyor.

Bu çalışma insan hücrelerinin başka bir organizma içerisinde gelişerek fonksiyonel yapılarını kazanabilmelerinin gözlemlenmesi bakımından bir ilk olmakla beraber çeşitli bağırsak hastalıklarının tedavisinde olası bir yeni yöntem sunması açısından son derece önemli. Çünkü bu sayede hekimler verecekleri ilaç tedavisinin etkinliğini kemirgene nakledildiğinde şişen bu balonumsu bağırsak parçaları üzerinde deneme imkânını elde ediyorlar. Böylelikle insan hücrelerinin belli bir tedaviye vereceği tepki, hastanın tedaviye maruz kalmasına gerek kalmadan gözlemlenebilmiş oluyor.

Etiket
  • Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?
  • Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.
  • Destek Ol
Yorum Yap (0 )

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Bağış Yap, Destek Ol!
Projelerimizde bize destek olmak isterseniz,
Patreon üzerinden
bütçenizi zorlamayacak şekilde aylık veya tek seferlik bağışta bulunabilirsiniz.
E-Bülten Üyeliği
Duyurulardan e-posta ile
haberdar olmak istiyorum.
Reklam Reklam Ver
Arşiv