Eşini Başka Bir Erkekle Yakalayan Penguenin Trajediye Dönüşen Mücadelesi

Penguenlerin şirin, sevimli canlılar olduğunu düşünüyorsanız bundan çok emin olmasanız iyi edersiniz. Çünkü kendileri, ceset hırsızlığından tutun da yuva yıkıcı birer canavara dönüşmeye kadar korkunç ..
Görsel Telif: National Geographic

Penguenlerin şirin, sevimli canlılar olduğunu düşünüyorsanız bundan çok emin olmasanız iyi edersiniz. Çünkü kendileri, ceset hırsızlığından tutun da yuva yıkıcı birer canavara dönüşmeye kadar korkunç haller içerisinde bulunabiliyorlar ve bir “evlilik kavgasını” birbirlerinin gözlerini oyacak seviyeye taşıyabiliyorlar.

Söz konusu duruma dair bir örnek, National Geographic tarafından kaydedilen yeni bir görüntüyle bir kez daha gözler önüne seriliyor. Elde edilen kamera görüntüsünde, eşi tarafından aldatılan ve reddedilen bir erkeğin rakibiyle arasında geçen son derece kanlı bir kavgaya tanıklık ediyoruz. Kavga, insana has durumlara neredeyse bir ayna tutulmuşçasına gerçek ve bir o kadar da trajik biçimde sona eriyor.

Aşağıdaki videoda, Arjantin’in Punta Tombo yarımadasında bulunan, çiftleşme dönemindeki 200.000 nüfuslu bir Magellanic penguen (Spheniscus magellanicus) kolonisinin Eylül’e ait görüntülerine yer veriliyor.

Yuvalar inşa edilecek, oyuklar açılacak, yumurtalar bırakılacak ve yavruların yumurtadan çıkışları beklenecek.

Birçok Magellanic penguende hayat boyu süren bir eşleşme görülürken (bir çift 16 yıl boyunca beraber yaşar), bazı dişiler bütün bir çiftleşme dönemini aynı erkekle geçirmeyi tercih etmeyebiliyor.

İşte bu kavga da tam olarak bu nedenden kaynaklanıyor çünkü erkek penguen yuvasına geri döndüğünde eşini başka bir erkekle eşleşmiş halde buluyor. Durum giderek ciddileşiyor ve penguenler birbirlerine saniyede sekiz darbe yapabilen paletleriyle vurmaya başlıyor.

Birçok kuş türü, vücutlarını daha aerodinamik yapabilmek için kanatlarında içi boş kemikler bulundurmak üzere evrimleşmiştir. Fakat penguenler kanatlarında sert kemikler bulundurduklarından uçamazlar. Bu da bir penguenin kanat (palet) darbesini oldukça ciddi hasarlara sebep olacak hale sokmuştur. Özellikle de yalnızca 76 cm boyundaysanız bu darbeler inanılmaz etkilidir.

Kalın ve yağlı derileri, penguenlerin hayati organlarını iyi kötü korumaya yeterliyken yuva kazmak için kullandıkları gagaları, rakiplerinin gözlerini oymak gibi oldukça ölümcül yaralar açabiliyor. Reddedilmiş erkek için işler oldukça kötü başlıyor ancak bununla da kalmıyor. İki erkeğin uzlaşmaz kavgası bir an için duruyor ve dişinin ikisi arasında bir seçim yapması bekleniyor. Ne yazık ki dişi, “yuva yıkıcıyı” seçmekten çekinmiyor. Fakat, asıl partner bu seçimi kabullenmiyor ve rakibini kendi yaptığı yuvanın dışına çekerek kavgaya devam ediyor. Durum giderek daha da kanlı bir hâl almaya başlıyor, ta ki “asıl erkeğimiz” vazgeçene kadar.

Her şeyin ardından asıl kalp kırıcı an ise kaybeden erkeğin artık uzaklaşması gerektiği ve yaralarını kaybettiği dişinin önünde değil uzakta bir yerlerde yalaması gerektiği an oluyor. İyi haber şu ki 200.000 nüfuslu bir kolonide tekrar eş olabileceği pengueni bulabilme ihtimali var. Umuyoruz ki dostumuz bütün yaralarını iyileştirecek bir başka dişiyi bulur.

Merak etme küçük penguen, bütün iyiler seninle birlikte ağlıyor artık. Sen de bizden birisin. 🙂

Bu görüntüleri izlemek elbette ki kolay olmamıştır (zaman zaman narrasyonu abartmış da olabiliriz) ancak önemli bir hatırlatmada bulunalım: Hayvanlar bize oldukça sevimli gelebilir fakat doğa acımasızdır.

Kaynak ve İleri Okuma

Etiket
  • Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?
  • Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.
  • Destek Ol
Yorum Yap (0 )

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Bağış Yap, Destek Ol!
Projelerimizde bize destek olmak isterseniz,
Patreon üzerinden
bütçenizi zorlamayacak şekilde aylık veya tek seferlik bağışta bulunabilirsiniz.
E-Bülten Üyeliği
Duyurulardan e-posta ile
haberdar olmak istiyorum.
Reklam Reklam Ver
Arşiv