Erken Uyuyun, Endişelenmeyin

Ne zaman yatağa gittiğiniz ve ne kadar uyuduğunuz, endişelenmenizi etkileyebilir mi? Nota ve Coles’in Binghamton University’de yaptığı araştırmada, insanların uyku süreleri ile endişeleri, negatif düş..
Görsel Telif:

Ne zaman yatağa gittiğiniz ve ne kadar uyuduğunuz, endişelenmenizi etkileyebilir mi?

Nota ve Coles’in Binghamton University’de yaptığı araştırmada, insanların uyku süreleri ile endişeleri, negatif düşünceleri karşılaştırılmıştır.

Araştırmacılar, normal düzenli uyku saatlerine göre, ne kadar geç yatağa gidip, kısa süreli uyursak, negatif düşüncelerden de o kadar bunalacağımızı çalışmalarında vurgulamışlar. Tekrarlayan negatif düşüncelere sahip insanların, aslında sürekli kötü düşünceye odaklandıkları ve bu düşüncelerin üzerinde de çok az kontrole sahip olduklarını belirtmişlerdir. Gelecekleri hakkında sürekli endişe içinde olma, geçmişteki can sıkıcı anlara takılıp kalma. Genellikle bu tip düşüncelerin anksiyete, major depresyon, travma sonrası stres, obsesif kompulsif bozukluk ve sosyal endişe bozuklukları ile ilişkilendirilmiştir. Fakat bu bireysel problemler uyku bozukluğu kaynaklı da olabilmektedir. Daha önce yapılan çalışmalarda yeterli miktarda gözlerin kapatılmaması ile olumsuz düşünceler ilişkilendirilmiş ve uyku problemleri ile de bağlantılı olduğu belirtilmiştir. 100 Yetişkin öğrenci üzerinde yapılan ankette, öğrencilerin tekrarlayan negatif endişe süreleri ölçülmüştür. Öğrencilere düzenli olarak uyuyup uyumadıkları, alışılagelmiş şekilde sabah-akşam uyku düzeni ya da çarpık, gün içinde rastgele biçimde uyku düzenine sahip oldukları sorulmuştur. Araştırmacılar, kısa periyotta uyuyanların ve geç yatanların daha çok tekrarlayan negatif etkilere maruz kaldıklarını bulmuşlar, elde edilen sonuçlarda öğrenciler tarafından kendilerinin anlatıldığı şeklinde doğrulanmıştır. Ayrıca bulgular, uyku bozukluklarının negatif düşüncelerden kaynaklı olabileceğini de belirtmişlerdir. Nota ve Cole, insanların yeterli uyku alabildiklerinde ve uykuya odaklanabildiklerinde, uyku bozukluklarından kaynaklı sorunlarında kalmayacağını belirtmişlerdir. Uyku ve psikopatoloji arasındaki ilişkilerin belirlenmesi, klinikte uyku bozukluklarına odaklanılması ile uykunun psikopatolojik etkilerini azaltabileceği gösterilmiştir. Bu çalışma ile uyku, davranış ve ruh sağlığı arasındaki ilişkiyi inceleyen bir hattın bir parçasıdır. Nota ve Cole, uyku bozukluğuna bağlı anksiyeteleri olan bireylere yardımcı olmayı hedeflediklerini belirtmişlerdir.

[su_spacer]

Kaynak: ScienceDaily

[su_spacer size=”30″]

Etiket
  • Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?
  • Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.
  • Destek Ol
Yorum Yap (0 )

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Bağış Yap, Destek Ol!
Projelerimizde bize destek olmak isterseniz,
Patreon üzerinden
bütçenizi zorlamayacak şekilde aylık veya tek seferlik bağışta bulunabilirsiniz.
E-Bülten Üyeliği
Duyurulardan e-posta ile
haberdar olmak istiyorum.
Reklam Reklam Ver
Arşiv