Enerji Depolama ve Dönüştürmede Hibrit Grafen Teknolojisi

İspanya’daki Universitat Jaume I (UJI)’dan araştırmacılar, enerjinin depolanması ve dönüştürülmesinde kullanılabilecek grafen temelli malzemeler geliştirdiler. Yeni geliştirilen bu teknoloji, organome..
Görsel Telif:

İspanya’daki Universitat Jaume I (UJI)’dan araştırmacılar, enerjinin depolanması ve dönüştürülmesinde kullanılabilecek grafen temelli malzemeler geliştirdiler. Yeni geliştirilen bu teknoloji, organometalik bileşikler ile grafeni kombine ederken grafenin elektrik iletkenliği gibi ilginç özelliklerini de değiştirmiyor.

Enerjinin hidrojen olarak depolanmasında alternatif sistemler geliştirmenin önünü açabilecek bu teknoloji, UJI’dan Organometallic Chemistry ve Homogeneous Catalysis (QOMCAT) grubu tarafından geliştirildi. Hidrojenin enerji saklanmasında daha verimli kullanılmasının özelinde UJI tarafından patentlenen malzemeler, alkollerden hidrojen elde etme reaksiyonlarının katalizlenmesine olanak sağlıyor. Ayrıca bu malzemeler, hidrojen gazının depolama sistemleri olarak da işlev görebilirler.

Geliştirilen bu teknoloji ile, grafen ilk defa organometalik bileşiklere destek olarak kullanıldı. Elde edilen hibrit malzemeler katalitik olmalarının yanı sıra, modülerler ve geri dönüştürülebilirler. Bu sebeple, UJI’da geliştirilen katalizör 10 sefer hiçbir şekilde aktifliğini kaybetmeden geri dönüştürülebilir.

Yeni geliştirilen malzemelerin elde ediliş aşamasının da, bilim insanları hibrit malzemeleri yalnızca tek adımda elde etmeyi başarabildiklerinden, bir benzeri daha bulunmuyor. Bu malzemeler, katalizör geliştirmekte ve akümülatörlerin ya da diğer enerji çeşitlerinin geliştirilmesinde kullanılabilecek.


Kaynak:  Asociación RUVID.


 

Etiket
  • Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?
  • Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.
  • Destek Ol
Yorum Yap (0 )

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Bağış Yap, Destek Ol!
Projelerimizde bize destek olmak isterseniz,
Patreon üzerinden
bütçenizi zorlamayacak şekilde aylık veya tek seferlik bağışta bulunabilirsiniz.
E-Bülten Üyeliği
Duyurulardan e-posta ile
haberdar olmak istiyorum.
Reklam Reklam Ver
Arşiv