Elmas-Grafen Kombinasyonu İle Neredeyse Sıfır Sürtünmeli Yüzeyler Geliyor!

Elmas halihazırda bilinen en sert doğal maddelerden birisi. Fakat, grafen ile kombine edildiği zaman, elmas nanoparçacıkları oldukça kaygan. Grafen ve elmasın bu kombinasyonu, hareketli makinalarda sü..
Görsel Telif:

Elmas halihazırda bilinen en sert doğal maddelerden birisi. Fakat, grafen ile kombine edildiği zaman, elmas nanoparçacıkları oldukça kaygan. Grafen ve elmasın bu kombinasyonu, hareketli makinalarda sürtünmeyi düşürüp verimi arttırabilecek oldukça önemli bir buluş olabilir.

Argonne National Laboratory’den araştırmacılar Ani Sumant, Ali Erdemir, Subramanian Sankaranarayanan, Sanket Deshmukh, ve Diana Berman az miktarda elmas ve iki boyutlu grafen kombinasyonu ile süper-kaygan küçük yapı elde ettiklerini duyurdular. Öyle ki, bu yapı ve etrafındaki objeler arası sürtünme neredeyse sıfır.

Sürtünme kuvveti, hareket halindeki iki nesne arasında oluşur ve harekete karşı koyan kuvvettir. Sürtünme kuvveti her yerdedir. Örneğin, ayağınızla yer arasındaki sürtünme kuvveti yolda ayağınız kaymadan yürümenizi sağlar, bu sürtünmenin işimize yarayan yanlarından birisi. Fakat bazen sürtünme kuvveti işinizi zorlaştırabilir. Mesela ağır bir kutuyu zemin üzerinde sürüklemeye çalışıyorsanız sürtünme kuvveti işinizi bir hayli zorlaştıracaktır. Aynı şekilde motorların içlerindeki parçalarda da sürtünme kuvveti mevcuttur ve çoğu zaman verimi düşürür.

Sürtünmeyi azaltmak ya da nesneleri daha kaygan hale getirmek, yalnızca kutu taşırken değil birçok farklı şeyde işinize yarayabilir. Science dergisinde yayımlanan makalede belirtildiği gibi, araçların yakıtının üçte biri motor, teker ve şanzıman sürtünmesinin üstesinden gelmek için harcanıyor. Kısacası sürtünmeyi azaltmak, aynı zamanda kullandığımız yakıtın da azalması anlamına geliyor.

Elmas nanoparçacıkları, ince grafen yaprağıyla temas ettiği zaman, grafen elmas nanoparçacıklarının üzerine sarılarak top benzeri bir yapı oluşturuyor. Yeni grafen kaplama ile, elmas partikülleri kolaylıkla büyük elmas benzeri yüzeyleri sarmalayabilir. Bu araştırma özellikle grafen ve elmas arasındaki ilişki ile süper-kaygan yapı üretmek üzerine kurulmuş fakat araştırmacılar gelecekte bu özelliği başka malzemelere de kazandırmayı amaçlıyorlar.

Bu araştırmada elde edilen bulgular sayesinde gelecekte motorlardan türbinlere, hard disklerden mikroelektromekanik sistemlere kadar her şeyde sürtünmeyi azaltmak mümkün olabilir. Fakat araştırmada bir de ufak engel var, süper-kayganlık yalnızca kuru durumlarda mümkün olabiliyor. Nano-boyut dünyasında ıslaklık ve kayganlık ters orantılı olarak gerçekleşiyor; su sürtünmeyi azaltmak yerine arttırıyor.

 

Kaynak:

Marry Bath Griggs (June 16, 2015), Scientists Make Friction Disappear By Coating Diamonds With Graphene, PopulerScience, Retrieved on 17 June 2015 from http://www.popsci.com/super-slippery-diamond-and-graphene

Fotoğraf: Credit: Argonne National Laboratory

Etiket
  • Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?
  • Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.
  • Destek Ol
Yorum Yap (0 )

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Bağış Yap, Destek Ol!
Projelerimizde bize destek olmak istersen
Patreon üzerinden
aylık veya tek seferlik bağışta bulunabilirsin.
E-Bülten Üyeliği
Duyurulardan e-posta ile
haberdar olmak istiyorum.
Reklam Reklam Ver
Arşiv