Ellerimizi Yanlış Yıkıyor Olabiliriz!

Ellerinizi uygun şekilde nasıl yıkayacağınızı bilmek çok önemlidir: mikroplar fiziksel temas ile veya musluk ile kapı tokmaklarına bırakılıp diğer insanlara kolaylıkla geçebilirler, ve bu zararlı mikr..
Görsel Telif:

Ellerinizi uygun şekilde nasıl yıkayacağınızı bilmek çok önemlidir: mikroplar fiziksel temas ile veya musluk ile kapı tokmaklarına bırakılıp diğer insanlara kolaylıkla geçebilirler, ve bu zararlı mikrocanlıların parmak uçlarımızda büyümelerine izin vermek kendimizi kolay bir şekilde hasta etmemize sebep olabilir. İnsan atığının bir gramı, bir trilyondan fazla mikrop içerebilir (banyoyu bir dahaki sefer ziyaret edişinizde bunun hakkında düşünebilirsiniz).

Hal böyle olunca el yıkamanın önemine rağmen, bir çoğumuz bunu yanlış yapıyor veya ayrıntılı bir şekilde yapmıyoruz. Son yapılan çalışmalara göre sadece yüzde 5’imiz ellerimizi yıkarken yeterli miktarda zaman harcıyor, yüzde 23’ümüz sabun kullanmıyor ve yüzde 10’dan biraz fazlamız ellerini yıkamakla hiç uğraşmıyor. Bu rakamlar serbest gezen mikropların ne kadar çok olduğunu gözler önüne seriyor.

Bir araştırma takımının tavsiyelerine göre; sabun kullandığınızdan ve ellerinizi yeterli uzunlukta bir süre yıkadığınızdan emin olmanın yanı sıra (çoğu uzman en az 20 saniye sürmesi gerektiği belirtiliyor) parmak uçlarına önem vermek de önemli. Çünkü elinizin bu kısımları diğer nesneler ve diğer insanlarla en çok temasta bulunan bölge.

Ayrıca, el yıkamakta istikrarlı olmak da oldukça önemli: banyoyu son dokuz kez ziyaret edişinizde ellerinizi gayretli bir şekilde yıkamanız onuncusunu atlayabileceğiniz anlamına gelmiyor. Bunun yanı sıra eğer seçenekler çoksa özellikle umumi mekanlardaki lavabolardaki hava akımı üfleyen el kurutucular yerine ellerinizi kağıt havlularla kurulamak da elleri yıkadıktan sonra kurtulunan mikropları birdaha kazanmamak için iyi bir fikir olabilir. ( Bu öneri eli tam olarak kurutamayan hava akımı üfleyen kurutucular ile alakalı, çünkü bazı el kurutucuları kağıt havluya kıyasla eli kurutmada daha yetersiz kalabiliyor ve ıslak eller kuru ellere göre daha çok bakteri yakalıyor. )

Çalışmada elin yıkandığı suyun sıcaklığının da önemsiz olduğu vurgulanıyor. Yani sadece elinizi hangi sıcaklıkta yıkamayı seviyorsanız o sıcaklıkta yıkamaya devam edebilirsiniz.


Kaynak: David Nield, Watch: Here’s why you’ve been washing your hands all wrong, ScienceAlert, http://www.sciencealert.com/watch-here-s-why-you-ve-been-washing-your-hands-all-wrong


Etiket
  • Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?
  • Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.
  • Destek Ol
Yorum Yap (0 )

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Bağış Yap, Destek Ol!
Projelerimizde bize destek olmak isterseniz,
Patreon üzerinden
bütçenizi zorlamayacak şekilde aylık veya tek seferlik bağışta bulunabilirsiniz.
E-Bülten Üyeliği
Duyurulardan e-posta ile
haberdar olmak istiyorum.
Reklam Reklam Ver
Arşiv