Elektronik Sigaralar Sanıldığı Kadar Zararlı Olmayabilir

İngiltere’deki yeni bir rapor, e-sigaraların hiç de sanıldığı kadar zararlı olmadığını iddia ediyor. Public Health England (PHE) tarafından gerçekleştirilen çalışmada, raporun e-sigaraların tütün içer..
Görsel Telif:

İngiltere’deki yeni bir rapor, e-sigaraların hiç de sanıldığı kadar zararlı olmadığını iddia ediyor. Public Health England (PHE) tarafından gerçekleştirilen çalışmada, raporun e-sigaraların tütün içeren sigarayı içmekten yaklaşık %95 daha az zararlı olduğunu ve Ulusal Sağlık Hizmetlerinin (National Health Service) e-sigarayı insanlara önererek sigarayı bırakmaya yardımcı olmaları için öneride bulundu.

Araştırmanın sonuçlarına göre, e-sigaraların İngiltere’de 2.6 milyon yetişkin tarafından kullanılarak, sigara içme oranlarının düşmesine oldukça katkıda bulunduğu düşünülüyor. Çalışmada ayrıca, bu 2.6 milyon yetişkinin neredeyse tamamının daha önceden sigara kullanıcısı olduğunu doğrulandı. Yani bu insanların çoğunluğu sigaraya elektronik sigaradan daha önce başladılar ve e-sigara kullanmak hali hazırda kullandıkları tütün tüketimini durdurmaya ya da azaltmaya neden oldu.

PFE’nin Health and Wellbeing direktörü Profesör Kevin Fenton “E-sigaralar tamamen değil risksiz değil ama sigara ile karşılaştırıldığında, kanıtlar zararın sadece küçük bir kısmına sahip olduğunu gösteriyor.” “Sorun insanların giderek, e-sigaraların en az sigaralar kadar zararlı olduğunu düşünmesi. Bu durum milyonlarca sigara içicisini sigarayı bırakmaktan alıkoyuyor. Yerel sigarayı bırakma hizmetlerinin sigarayı bırakma yolunda e-sigara kullanıcılarını desteklemeleri gerekiyor.”

Elektronik sigara’ya başlayanlar arasındaki yüksek sigara bırakma oranına rağmen, e-sigaraların normal sigaradan daha zararlı olduğunu düşünen insanların sayısı da ilginç bir şekilde giderek artıyor. Raporda, bu rakamların 2013’te %8.1 iken 2015’te %22.1’e nasıl arttığını da gösteriliyor. Yani çalışmanın sonuçlarına göre, rakamlar bilimsel gerçekliğe aykırı bir şekilde hareket ediyor.

Raporda ayrıca, e-sigaranın genç insanlar ve sigara içmeyen kişiler için sigaraya teşvik edici bir tarafının olduğu yönündeki iddialara da dikkat çekiliyor. Çalışmaya göre bu iddialar oldukça yanlış. Bu mantık büyük ölçüde Welsh Hükümeti’nin son hareketi olan elektronik sigaraların da normal sigaraların yasak olduğu tüm mekanlardan kaldırılması. Bu tutuma neden olarak, e-sigaranın sigara içme alışkanlığını normalleştirdiği ve genç insanları sigaraya başlamaya teşvik ettiği örnekler gösterildi.

İngiltere Kanser Araştırmaları’ndan (Cancer Research UK) Profesör Linda Bauld “E-sigaranın sigara içmeyi tekrar normalleştirdiği ya da insanları tütün içmeye teşvik ettiği fikirlerinin neden olduğu korkular, bu bağımsız ve önemli çalışmanın kanıtlarına göre, artık gerçekleri yansıtmıyor,” dedi. “Aslında, genel kanıtlar, e-sigaranın insanların tütün içmesini durdurmasına yardım ettiği yönünde.”

Şu anki rakamlara göre, İngilterede her yıl 80.000 insanın sigaradan ötürü hayatını kaybettiği tahmin ediliyor. Eğer sigara içen herkes e-sigaraya dönerse, bu rakamların 4,000’e düşeceği düşünülüyor. Raporda yer alan bu sonuçlar oldukça açık: E-sigara kullanımı tütün içeren herhangi bir sigarayı içmekten çok daha az zararlı. Ve bu sigarayı bırakma destek hizmetleriyle beraber kullanılırsa, sigarayı bırakma konusunda çok daha yardımcı olabiliyor.

 


Referans : “E-Cigarettes “Around 95% Less Harmful” Than Regular Smoking”, August 19, 2015 | by Josh L Davis, http://www.iflscience.com/health-and-medicine/e-cigarettes-around-95-less-harmful-regular-smoking-according-independent-report


 

Etiket
  • Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?
  • Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.
  • Destek Ol
Yorum Yap (0 )

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Bağış Yap, Destek Ol!
Projelerimizde bize destek olmak isterseniz,
Patreon üzerinden
bütçenizi zorlamayacak şekilde aylık veya tek seferlik bağışta bulunabilirsiniz.
E-Bülten Üyeliği
Duyurulardan e-posta ile
haberdar olmak istiyorum.
Reklam Reklam Ver
Arşiv