Elektronik Atıklarda Altın Madenciliği

Latince ışıldan, parlayan anlamına gelen Aurum ya da yaygın bilinen adıyla altın; kimyada Au sembolüyle gösterilen, yumuşak, parlak sarı renkte kimyasal bir elementtir. Altının bu göz alıcı rengi, doğ..
Görsel Telif:

Latince ışıldan, parlayan anlamına gelen Aurum ya da yaygın bilinen adıyla altın; kimyada Au sembolüyle gösterilen, yumuşak, parlak sarı renkte kimyasal bir elementtir. Altının bu göz alıcı rengi, doğada serbest halde bulunması ve kolay işlenilip-şekil verilebilir olması insanların ilk çağlardan bu güne dikkatini çekmiştir. Aynı zamanda altın, kolay kolay tepkimeye girmeyen ya da daha gündelik kullanımı ilgilendiren basit haliyle, havadan ve sudan etkilenmeyen kararlı bir elementtir. Altın bu özellikleri ile tarih boyunca en kıymetli metallerden sayılmıştır.

elektronik-atiklarda-altin-madenciligi-1Altın, Dünya’nın geniş bir bölümünde oldukça düşük yoğunlukta bulunur. Yaklaşık olarak yer kürenin milyonda biri altından oluşmaktadır. Yaygın yöntemleri göz önüne aldığınızda altın elde etmek hem zordur hem de sodyum siyanür kullanıldığı için çevresel sorunlara yol açabilir. Tahminlere göre de; tüm tarih boyunca yaklaşık olarak 170,000 ton altın çıkarılmıştır.

Altın; takı, ödeme aracı, yalıtım malzemesi, süs malzemesi olarak kullanılmasının yanı sıra, birçok elektronik malzemede de elektrik iletkenliği ve kolay tepkime vermemesi sebebiyle kullanılır. Bu sebeple, elektronik atıklardan altının geri dönüşümünün sağlanması oldukça önemlidir. Fakat, altının elektronik malzemelerden geri dönüşümünün sağlanması, tıpkı altın madenciliğinde olduğu gibi oldukça maliyetlidir ve çevresel sonuçları vardır.

University of Saskatchewan’dan doçent doktor Stephen Foley ve araştırma takımı, elektronik atıklardan altının ayrılması için yeni bir yöntem geliştirdiklerini duyurdular.

Araştırmacıların geliştirdikleri bir solüsyon sayesinde, altının elektronik atıklardan oldukça düşük maliyetlerle ve hızlı ayrıştırılması mümkün. Ayrıca araştırmacıların geliştirdikleri solüsyon diğer altın arama ve altının elektronik atıklardan çıkarılması yöntemlerine göre çevre dostu.

Araştırmacıların keşfettiği; asetik asit, düşük miktarda oksitleyici madde ve başka bir asitle oluşturulan solüsyonun kullanıldığı yöntemle ise, herhangi bir çevresel zararı olmadan altının verimli bir şekilde ekstrakte edilmesi sağlanabiliyor. Bu uygulama oda sıcaklığına yakın sıcaklıklarda, atmosferik basınç altında ve zayıf asitle gerçekleşmesine rağmen; geliştirilen solüsyonla altın, şimdiye kadarki diğer yöntemlere kıyasla en hızlı şekilde çözülebiliyor. Foley’e göre, bu solüsyon sayesinde elektronik devrelerden altın yaklaşık olarak 10 saniyede elde ediliyor ve diğer metaller zarar görmüyor.

Normal koşullarda 1 kilogram altının ekstrakte edilmesi için 5,000 litre kral suyuna yani hacimce bir birim derişik nitrik asit ile üç birim derişik hidroklorik asitten oluşan 5,000 litre asit karışımına ihtiyaç var. Aynı zamanda 1 kilogram altın eldesinde kullanılan 5,000 litre asit karışımının da tekrar kullanılması mümkün değil. Bu yeni yöntemle ise 100 litre solüsyon ile 1 kilogram altın elde edilebiliyor. Bunun yanı sıra solüsyonu da tekrar tekrar kullanmak mümkün. Araştırmacıların geliştirdiği bu solüsyonun litre maliyeti ise 0.5 dolar yani yaklaşık olarak 1.5 TL.

Oldukça düşük zehirlilik oranı, düşük maliyeti ve ekstraksiyon hızıyla yeni geliştirilen bu yöntem geri dönüşüm endüstrisine yeni bir yaklaşım getirebilir.


Kaynak: University of Saskatchewan (January 29,2015) ”Gold Diggers” Retrieved From http://words.usask.ca/news/2016/01/29/gold-diggers/


 

Etiket
  • Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?
  • Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.
  • Destek Ol
Yorum Yap (0 )

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Bağış Yap, Destek Ol!
Projelerimizde bize destek olmak istersen
Patreon üzerinden
aylık veya tek seferlik bağışta bulunabilirsin.
E-Bülten Üyeliği
Duyurulardan e-posta ile
haberdar olmak istiyorum.
Reklam Reklam Ver
Arşiv