Ebola, doktorun göz rengini değiştirdi !

Zorlu Ebola mücadelesinin ardından hastaneden taburcu olan Dr. Ian Crozier 2 ay sonra gözündeki bir yanma ile tekrar hastaneye başvurdu. Ebola bulaşısından önce gözleri mavi olan Crozier’in teda..
Görsel Telif:

Zorlu Ebola mücadelesinin ardından hastaneden taburcu olan Dr. Ian Crozier 2 ay sonra gözündeki bir yanma ile tekrar hastaneye başvurdu. Ebola bulaşısından önce gözleri mavi olan Crozier’in tedavinin ardından göz rengi yeşile döndü. Doktorlar Crozier’e yakından baktığında şaşkına uğradılar, çünkü Crozier’in gözünden virüs hala ayrılmamıştı.

Dr. Crozier, Ebola bulaşının ardından hayatta kalan insanlardan birisi. Çoğunluğu Batı Afrika’da bulunan yüzlerce insan; virüsten kurtulduklarına dair teşhisin konmasının ardından kronik baş ağrısı, işitme kaybı, adet dönemlerinin eksikliği ve aşırı yorgunluk gibi şikayetlerle doktora başvurdular. Bazılarında bulanık görme ya da tıpkı Crozier’deki gibi çeşitli derecede görüş kaybı gibi şikayetler de çoğunlukta. Hatta iyileştiği düşünülen insanlarda doktorlar virüsün gözde dokuz aya kadar tohum halinde bulunabileceği sonucuna ulaştılar.

Sebebi ise bu bölgelerin bağışıklık sisteminden çoğunlukla azade yerler olduğu gerçekliğidir. Gözlerin ve cinsel organların bağışıklık sisteminden ayrılığı aslında faydalı olabilir, çünkü patojenlerle savaşan moleküller esasında bu hassas bölgelere zarar verebilir. Dolayısıyla bu durum söz konusu bu bölgeleri virüslerin “tohumlaması” için ideal yerler yapar.

Virüs Crozier’in gözünün yüzeyinde değil de içinde bulunmasından dolayı bulaşıcı değil. Ancak, yeni birkaç Ebola vakasında bulaşının cinsel yolla olmuş olabileceği ihtimali söz konusu. Böyle dirençli vakaların tedavisi söz konusu alanda en çok ihtiyaç duyulan oftalmolog gibi uzman doktor sayısının sınırlı olmasından kaynaklı zor olabiliyor. Fakat yine de doktorlar hangi tedavilerin işe yarayabileceği noktasında ve hastalığın ne kadar süre devam edebileceğine dair bir tahmin yürütebiliyorlar.

Doktorların yardımı ve bazı güçlü anti-virüsler sayesinde Corizer’in görüşü ve göz rengi birkaç ay içerisinde normale döndü. Göz rengindeki değişikliğin sebebi ise hala bir gizem olarak duruyor, ancak bazı virüslerin sebep olduğu geçici bir renk değişimi olduğu düşünülüyor.


Kaynak: Alexandra Ossola, “EBOLA CHANGED THIS DOCTOR’S EYE COLOR”, http://www.popsci.com/ebola-changed-doctors-eye-color

Etiket
  • Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?
  • Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.
  • Destek Ol
Yorum Yap (0 )

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Bağış Yap, Destek Ol!
Projelerimizde bize destek olmak isterseniz,
Patreon üzerinden
bütçenizi zorlamayacak şekilde aylık veya tek seferlik bağışta bulunabilirsiniz.
E-Bülten Üyeliği
Duyurulardan e-posta ile
haberdar olmak istiyorum.
Reklam Reklam Ver
Arşiv