Düşünce ile Kontrol Edilebilen Robot!

Brain-Machine Interface (CNBI) içerisindeki Defitech Foundation Chair’dan, José del R. Millán’ın öncülük ettiği araştırmacılar, yürüyemeyen ve hatta hiç hareket edemeyen insanları kısmen de olsa özgür..
Görsel Telif:

Brain-Machine Interface (CNBI) içerisindeki Defitech Foundation Chair’dan, José del R. Millán’ın öncülük ettiği araştırmacılar, yürüyemeyen ve hatta hiç hareket edemeyen insanları kısmen de olsa özgürlüğüne kavuşturabilecek devrim niteliğinde bir teknoloji üzerinde çalışıyorlar. Araştırmacıların geliştirmekte oldukları bu teknoloji ile robot, düşünce ile kontrol edilebilecek. Şu ana kadar, değişik ülkelerde ikamet eden çok sayıda deneği de kapsayan bu araştırmada, çok iyi sonuçlar elde edildi. Bu sonuçlar, Proceedings of the IEEE’nin Haziran özel baskısında beyin-makine arayüzlerine ithafen yayımlandı.

19 İnsan Üzerinde Denendi, Başarı Oranı %100

İtalya, Almanya ve İsviçreden, 9 engelli insan ve 10 sağlıklı insan düşünceleriyle robotu kontrol etme göreviyle araştırmada yer aldılar. Birkaç hafta boyunca her bir denek, beyin sinyallerini analiz edebilme kapasitesine sahip, elektrotlarla donatılmış şapkayı taktılar. Araştırmacılar daha sonra deneklere, düşünceleriyle komutlar vererek robotları kendi evlerindeki internet bağlantısıyla gerçek zamanlı hareket ettirebilmenin eğitimini verdiler.

Araştırmacıların üzerinde çalıştıkları bu robot, Ecole polytechnique fédérale de Lausanne (EPFL, İsviçre)’deki laboratuvarda bulunuyor. Robot üzerinde bulunan video kamera sayesinde kullanan kişinin robotu kolay yönlendirmesi  ve robotun geçtiği her yer ile kullanıcının etkileşim halinde olması sağlanırken, kullanıcısının yüzünü de üzerinde bulunan ekranına yansıtabiliyor.

Yürütülen araştırmanın şu ana kadar elde edilen veriler ise oldukça tatmin edici.

Professor Millán’ın belirttiğine göre, ‘’Engelli 9 deneğin her biri, 10 günden kısa süren bir eğitimle robotu uzaktan kolaylıkla kontrol etmeyi başarabildi.‘’

İnsan ve Makine Arasında Paylaşımlı Kontrol

Bu beyin-makine araştırmacıların daha da ileriyi düşünmeleri sayesinde geliştirildi. Öyle ki; bu robot engellerden, kendisine komut gitmese dahi kaçınabiliyor. Ayrıca robotun kullanıcısının yorulmasını engellemek için, robot üzerinde kullanışlı bir sistem de geliştirilmiş. Eğer robotu kullanan kişi yorulursa ara verebiliyor ve bu sırada robot da belirlenen istikamete doğru ‘’dur’’ komutu gelene kadar hareket ediyor. Araştırmacılar bu yolla, robotun kontrolünü kullanıcı ile kullanıcı dinlenirken kontrolü eline alan bilgisayar arasında paylaştırılmasını sağlamışlar.

Sağlıklı ve Engelli Denekler Arasında Hiçbir Fark Yok

Araştırmadaki test sonuçlarına göre, sağlıklı ve engelli insanların robotu kontrol etme yetenekleri arasında da hiçbir fark bulunmuyor.

Bunun yanı sıra, testin ikinci aşamasında da araştırmacılar, kısmen hareket edebilen engelli deneklerden robotu yapabildikleri hareketlerle, mesela doğrudan bir tuşa basarak, kontrol etmelerini de istediler. Bu deneklerin robotu düşünce güçleriyle ya da direkt fiziksel komutlarla kontrol etmeleri arasında hiçbir fark görülmedi.

Şimdiye kadar elde edilen veriler, geliştirilen sistemin verimliliğini çok açık bir şekilde ortaya koyuyor. Bu teknoloji daha da geliştirilip günlük kullanıma sunulabilinirse, engelli insanların, özellikle de felçlilerin, hayatlarında bir nebze olsun değişikliğe yol açabilir.

 


Kaynak : Ecole Polytechnique Fédérale de Lausanne. (2015, June 23). Robot controlled remotely with thoughts: Multi-year research project aims to give a measure of independence to paralyzed peopleScienceDaily. Retrieved June 23, 2015 from www.sciencedaily.com/releases/2015/06/150623103611.htm


Bu içerik BilimFili.com yazarı tarafından oluşturulmuştur. BilimFili.com`un belirtmiş olduğu “Kullanım İzinleri”ne bağlı kalmak kaydıyla kullanabilirsiniz.

Etiket
  • Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?
  • Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.
  • Destek Ol
Yorum Yap (0 )

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Bağış Yap, Destek Ol!
Projelerimizde bize destek olmak isterseniz,
Patreon üzerinden
bütçenizi zorlamayacak şekilde aylık veya tek seferlik bağışta bulunabilirsiniz.
E-Bülten Üyeliği
Duyurulardan e-posta ile
haberdar olmak istiyorum.
Reklam Reklam Ver
Arşiv