Dünyamızla İlgili 20 İlginç Gerçek!

Basitçe yuvarlak ve mavi bir gezegen olduğu dışında, gezegenimiz hakkında ne kadar bilgi sahibisiniz? Şimdi biraz olsun; yaşadığımız gezegenin esrarengizliğine ve yaşamsal görkemine bir göz atalım. &n..
Görsel Telif:

Basitçe yuvarlak ve mavi bir gezegen olduğu dışında, gezegenimiz hakkında ne kadar bilgi sahibisiniz? Şimdi biraz olsun; yaşadığımız gezegenin esrarengizliğine ve yaşamsal görkemine bir göz atalım.

 

1. Dünya bize kıyasla oldukça büyük, fakat; evren penceresinden bakıldığında ise oldukça küçük bir yer.

Ekvatorda, Dünya’nın çevresi 40,075 kilometredir.

2. Dünya tamamen yuvarlak değildir. 

dunya-hakkinda-gercek-2Gezegenimiz, tam bir küre olmasa da bu şekle yakındır. Dönme hareketinden dolayı Ekvator çevresi biraz şişkindir ve bu şişkinliğin neticesinde de kutup noktaları biraz daha içe basık haldedir. Dünya’nın Ekvator’daki yarıçap uzunluğu kutuplardakinden yaklaşık 25 km daha fazladır.

3.Dünya üzerinde sürekli hareket halindesiniz.

Flickr / jkc photos

Flickr / jkc photos

Nerede bulunduğunuza bağlı olarak, saatte yaklaşık 1609 km hıza ulaşabilirsiniz. Ekvator’a yakın yerlerdeki nesnelerin hızı kutuplara yakın nesnelere kıyasla daha fazladır.

4.Yalnızca dönmüyorsunuz aynı zamanda uzay boşluğunda da hızla uçuyorsunuz.

dunya-hakkinda-gercek-3Dünya, Güneş etrafında her saatte 107.826 km yol alır.

5.Dünya kendi ekseni üzerinde eğiktir.

dunya-hakkinda-gercek-4Bu eğiklik; mevsimlerin oluşumunun ve Güney ve Kuzey Yarım Kürede daima zıt mevsimlerin yaşanmasının sebebidir. Kuzey Yarım Küre, Güneş’e doğru eğik olduğunda sıcak ve uzun gündüzlerin yaşandığı yaz mevsimi, aynı zamanda da Güney Yarım Küre’de soğuk ve kısa gündüzlerin yaşandığı kış mevsimi yaşanır.

6.Dünya milyarlarca yıl yaşındadır.

Flickr / James St. John

Flickr / James St. John

Dünya’daki kayaların yaş hesaplamasına ve Dünya ile aynı anda oluşan göktaşlarının yaş hesaplamasına dayanarak Gezegenimizin yaklaşık 4.54 milyar yaşında olduğu tahmin edilmektedir. Görselde gördüğünüz kaya parçası Kanada Quebec’te bulunan ve Dünya’daki en eski materyallerden birisidir, 4.28 milyar yaşındadır.

7. Dünya görece yüksek sıcaklıklara ulaşabilir.

Flickr / Johannes Kruse

Flickr / Johannes Kruse

1992 yılında Libya El Aziza’da ölçülen sıcaklık; Dünya’da bugüne kadar ölçülen yüksek sıcaklık olarak kaydedilmiştir. Yaklaşık olarak 136 Fahrenayt yani 57.8 santigrat derece.

8. Dünya aynı zaman da çok soğuk da olabilir.

Fotoğraf: Alex Cornell

Fotoğraf: Alex Cornell

Bugüne kadar kaydedilen en düşük sıcaklık ise Antartika Vostok Station’da ölçüldü. -128.6 fahrenayt derece yani -89.2 santigrat derece.

9.Antarktika dikkate değerdir.

Flickr / Sally Corte

Flickr / Sally Corte

Penguenleri birçoğumuz severiz, peki ya Antarktika? En güneyimizde bulunan ve sıklıkla da unutulan bir kıta olan Antarktika’nın %90’ı buzla kaplıdır ve Dünya’daki tatlı suyun %70’ine ev sahipliği yapar. Antarktika, Atlantik Okyanus’unda bulunan su miktarından daha çok buz içerir. Eğer bir gün “Antarktika Kıtası Eriyor” haberleri çıkarsa başımıza çok kötü şeyler gelecek demektir.

10.Yer çekimi sabit değildir.

iStock

iStock

Yer çekimi her zaman vardır, ancak Dünya’da bazı yerlerde yer çekimi kuvveti diğer yerlere kıyasla daha azdır. Örneğin Kanada’nın Hudson Bay bölgesinde yer çekimi diğer bölgelere kıyasla daha azdır. Çünkü bu bölgede karasal alan azdır, buzullar geriye doğru çekilmektedir ve Dünya’nın çekirdeğindeki magma bu bölgede farklı hareket etmektedir.

11.Dünya’nın manyetik kutupları hareket ediyor.

dunya-hakkinda-gercek-10Kuzey manyetik kutup aslında daha da kuzeye doğru hareket ediyor. Bu da demek oluyor ki, bu hareketi aslında kutup çevresinde yapıyor. En sonunda kutuplar değişecek. Oldukça sorunlu bir durum gibi gözüküyor ama daha önce de meydana gelmişti.

12. Dünya bazen ziyaretçi alır.

dunya-hakkinda-gercek-11Dünya’nın yalnızca bir uydusu olduğunu hepimiz biliyoruz, fakat bazı dönemlerde, bir gök taşı (Vesta) Dünya’nın yörüngesine doğru çekilir ve 9 ay boyunca Dünya’nın etrafında kalır.

13. Ay, okyanuslarda gel-gitlere sebep olur.

dunya-hakkinda-gercek-12Dünya etrafında dönen Ay; deniz seviyelerini kontrol eder ve gel-gitlere sebep olur. Tıpkı Dünyamızda meydana gelen depremler gibi Ay’da da depremler meydana gelir ve bu depremler de gel-gitlere sebep olabilir.

14. Dünya’nın büyük çoğunluğu sudur.

 

dunya-hakkinda-gercek-13Dünya yüzeyinin %70’i sudur ve bu suyun yalnızca %3’ü içilebilir türdendir. İnsanlar Dünya okyanuslarının yaklaşık %5’lik kısmını araştırabildiler. İlginç bir ayrıntı olarak; Dünya’daki suyun hepsinin dondursak ve bir kartopu kıvamına getirsek, büyüklüğü Satürn uydusu, Tetis kadar olurdu.

15. En uzun sıradağlar (çoğunlukla) su altındadır.

dunya-hakkinda-gercek-14Orta Atlantik Sırtı, Atlantik Okyanusu’nun ortalarına kadar devam eder ve İzlanda’dan görülebilen bu sıra dağlar, Ant Dağları’ndan 20 kat daha uzundur.

16. En derin vadiler de su okyanus altındadır.

dunya-hakkinda-gercek-15Mariana Çukuru, yaklaşık 11 km derinliğe sahiptir ve bu çukurun dibi okyanus zeminidir. Bugüne kadar yalnızca 3 insan en dibe ulaşabildi. Yukarıdaki görseldeki denizaltı çukurun dibine ulaşma amacıyla yapılan ilk denizaltıdır. Dipte basınç çok fazladır ancak yine de dip kısımda bazı canlı organizmalar bulunuyor.

17. Yüsek dağlar ve derin çukurlara rağmen Dünya pürüzsüzdür. 

dunya-hakkinda-gercek-16Dünya’daki bütün dağ ve kanyonların toplam ölçümleri Dünya çevresinin yalnızca 5000’de biri kadardır. Yani eğer Dünya’yı avucunuza alma şansınız olsaydı bir bowling topuna dokunuyor gibi pürüzsüz hissederdiniz.

18. Dünya’nın en aktif volkanı İtalya’nın güneyindedir.

dunya-hakkinda-gercek-17Görselde görülen Stromboli Volkanı son 2000 yıldır sürekli olarak patlıyordu. Stromboli Volkanı, Sicilya’nın kuzey kıyısı açıklarında, Tiren Deniz’indeki Stromboli Adası’ndaki bir volkandır.

19. Okyanuslar, gezegenin en fazla tür bulunduran yerleridir.

dunya-hakkinda-gercek-18Mercan resifleri gezegenin canlı yoğunluğu açısından en önemli yerleri olma ünvanına (Amazon Ormanları’ndan daha fazla) sahiptir. Mercan, yaşayan en geniş canlı yapısıdır ve bazı resifler uzaydan dahi görülebilirler.

20.Dünya’nın yaşayan en kalabalık canlı organizması mantarlardır.

dunya-hakkinda-gercek-19Mercanlar en büyük canlı yapısı olabilir ancak, bu büyüklük birçok tekil organizmadan oluşmasından kaynaklıdır. Dünya’nın en kalabalık canlı türü bal mantarıdır. Yenilebilir bir türdür ancak aynı zamanda da çevredeki birçok bitki ve ağaçlarda ciddi sorunlar oluşturan bir bitki zararlısıdır.

Dünya hakkında farkında olmanız gereken bir gerçek daha var. Dünya evinizdir ve sahip olduğunuz tek şeydir. Biz insanlar Dünya’ya kıyasla ne kadar küçük olursak olalım, gezegenimiz üzerinde oldukça büyük bir etkiye sahibiz. Hepsinden öte; size karşı oldukça nazik olan Dünya’ya karşı siz de nazik olmalısınız. 


Kaynak: ViralNova, “Planet Earth Is Your Home, But Did You Even Know These 20 Strange Facts About It?”, http://www.viralnova.com/earth-day-facts/

Etiket
  • Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?
  • Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.
  • Destek Ol
Yorum Yap (0 )

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Bağış Yap, Destek Ol!
Projelerimizde bize destek olmak isterseniz,
Patreon üzerinden
bütçenizi zorlamayacak şekilde aylık veya tek seferlik bağışta bulunabilirsiniz.
E-Bülten Üyeliği
Duyurulardan e-posta ile
haberdar olmak istiyorum.
Reklam Reklam Ver
Arşiv