Dünya Tek Karede Görüntülenecek

Kapak Görseli : Bu resim NOAA’s GOES-East uydusunun çektiği birçok görüntünün birleştirilmesiyle oluşturuldu. EPIC sayesinde bu resim tek bir karede, tek bir görüntüyle oluşabilecek. NASA, Natio..
Görsel Telif:
Kapak Görseli : Bu resim NOAA’s GOES-East uydusunun çektiği birçok görüntünün birleştirilmesiyle oluşturuldu. EPIC sayesinde bu resim tek bir karede, tek bir görüntüyle oluşabilecek.
NASA, National Oceanic and Atmospheric Administration (NOAA)’ın uzayı gözlemlemek için 2015 Ocak’ta kullanmaya başladığı “Deep Space Climate Observatory (DSCOVR)” uydusuna iki yeni araçla katkıda bulundu. Bu iki araçtan ” Earth Polychromatic Imaging Camera ( EPIC )” Dünya’nın görüntüsünü tek bir fotoğrafta görüntülemeyi sağlayabilecek. EPIC aynı zamanda ölçülebilir atmosferik datayı da toplayabilecek.
EPIC Lockheed Martin’in Gelişmiş Teknolojiler Merkezi’nde  – Palo Alto , California  – geliştirildi. 30 cm’lik bir teleskop olan EPIC, görülebilir ve kızılötesi spektrumu ölçme yeteneğine sahip ve görüntüleri 25 ila 35 kilometre aralığında çözünürlüğe sahip.
Şu anda Dünya’nın bir bütün halinde görüntüsü ancak yörüngedeki uyduların alabildikleri görüntülerin birleştirilmesiyle elde edilebiliyor. EPIC’le birlikte DSCOVR’ın gönderilmesiyle birlikte Dünya’nın bütün aydınlık yüzü tek bir fotoğrafta görülebilecek. Bu görüntüyü elde edebilmek için EPIC, Dünya’dan 1.6 milyon kilometre uzaklıkta olan Güneş-Dünya Lagrange noktasının (L1) yörüngesine girecek. Bu noktada, Güneş’in ve Dünya’nın  -Ay’ın çekim gücünün 4 katı büyüklüğünde olacak-  çekim gücü DSCOVR’ın sabit bir yörüngede kalmasını dengeleyebilecek. Dünya’yı gözlemleyen diğer uyduların yörüngesi sadece 35.000 km ile sınırlıydı.
NASA’dan DSCOVR projesinin araştırmacısı Adam Szabo, konuyla ilgili şu açıklamaları paylaştı. “Kişisel kameraların aksine, EPIC görüntüleri çok sınırlı 10 dalgaboyu aralığında çekiyor. Bu farklı dalgaboyu uzunluklarındaki görüntüleri kombine edebilmek; ozon, aeresol, toz, volkanik kül, bulut ağırlığı ve bitki örtüsü gibi fiziksel özellikleri tespit edebilmeyi de sağlayacak.”
Bu veriler; meteoroloji, hidroloji, biyojeokimya ve ekoloji alanında kullanılabilecek. Ayrıca Dünya’nın enerji dengesinin anlaşılmasında da faydalı olacağı belirtiliyor.
Referans  :

Etiket
  • Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?
  • Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.
  • Destek Ol
Yorum Yap (0 )

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Bağış Yap, Destek Ol!
Projelerimizde bize destek olmak isterseniz,
Patreon üzerinden
bütçenizi zorlamayacak şekilde aylık veya tek seferlik bağışta bulunabilirsiniz.
E-Bülten Üyeliği
Duyurulardan e-posta ile
haberdar olmak istiyorum.
Reklam Reklam Ver
Arşiv