Dondurulmuş Dışkı ile Barsak Tedavisi

Oral, Kapsüllü, Dondurulmuş, Fekal Mikrobiota ile Tekrarlayan Clostridium Difficile Enfeksiyonlarının Tedavisi Makalenin süslü başlığı sizi aldatmasın, aslında bu kadar süs kapsüllenmiş dışkı için. Ya..
Görsel Telif:

Oral, Kapsüllü, Dondurulmuş, Fekal Mikrobiota ile Tekrarlayan Clostridium Difficile Enfeksiyonlarının Tedavisi

Makalenin süslü başlığı sizi aldatmasın, aslında bu kadar süs kapsüllenmiş dışkı için. Yani sağlıklı insan dışkısını kapsülleyip, dondurup, Clostridium difficile’den muzdarip insanlara vermişler.

Tekrarlayan ve dirençli Clostridum difficile enfeksiyonları ölüm ve hastalık oranının büyün nedenidir, ve son zamanlarda yetişkin ve çocuk hasta sayısını arttırmıştır.

Clostridum difficile antibiyotik alınması sonrası başlayan ishallerin en önemli etkenlerinden biridir. Hastane enfeksiyonlarına sebep olabilmektedirler. Tedavisinde metranidazol ya da vankomisin kullanılabilmektedir. Sorun şu ki; normalde idrar yollarında veya başka bir hastalığınız için antibiyotik aldığınızda, barsak floramızda bulunan yararlı bakteriler de ölmektedir. C. difficile anka kuşu gibi küllerinden doğar. Yani yararlı bakteriler inhibe olmuşken toksinleri sayesinde C. difficile çoğalır ve hastalık seyrini kendi lehine çevirir. Öte yandan C. difficile yeni doğan dışkısında bulunabilirken, erişkin dışkısında bulunmaz. Clostridum difficile’nin size fekal-oral yol ile bulaşması gerekmektedir.

Dışkı mikrobiota transplantasyonu (FMT) C. difficile enfeksiyonlarının tedavisinde etkili olduğu saptanmış ve tekrarlayan C. difficile enfeksiyonuna sahip hastalarda, daha önceden hastalıkla ilişkisi olmayan sağlıklı seçilmiş bir bağışçı grubundan elde edilen dondurulmuş FMT kapsülleri uygulandığında, ishalin tedavi edildiği görülmüşütür.

Massachusetts General Hospital, Boston’da Youngster ve arkadaşlarının yaptığı çalışmada 20 hasta kullanılmış, yaş aralığı 11-89 olarak belirlenmiştir. Sağlıklı gönüllü bağışçılardan alınan FMT kapsüller -80oC’ de dondurulmuştur. Hastalara iki gün üst üste 15 kapsül verilmiş ve 6 ay yan etki ve semptomlar için takip edilmiştir.

Hiçbir hastada ciddi yan etkiler gözlenmemiştir ve ilk kapsülden sonra 14 hastanın C. difficile kaynaklı ishali tedaviye yanıt vermiştir. Altı hasta tedaviye yanıt vermemiş, fakat bu hastalardan dördünün barsak hareketlerinde azalma olmuştur.

Sonuç olarak yapılan bu ön çalışmada, sağlıklı bağışçılardan alınan dışkı FMT uygulaması ile dondurulmuş ve kapsüllere inoküle edilmiştir. Daha uzun vadede kesin sonuçların elde edilebilmesi için çalışmanın daha geniş çapta desteklenmesi gerekmektedir.

Hatta bu makalenin [bknz] çalışmanın yapıldığı klinik deney servisi ile bağlantıya geçip bağışçı ya da hasta olarak deneysel çalışmalara katılabilirsiniz Sanırım bunun için Boston’da yaşamanız ve bazı ek özelliklere de sahip olmanız gerekiyor. Bunun yanı sıra belirtmek gerekir ki; ilaç henüz birinci faz deneylerinde.

Etiket
 • Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?
 • Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.
 • Destek Ol
Yorum Yap (4 )

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

 • Sevda Çalışkan 19 Ekim 2014 - 21:12
 • Merhaba. Çok ilgi çekici bir yazı ancak merak ettiğim; ciddi bir yan etkisi yok deniliyor, fakat ne gibi yan etkileri mevcut acaba? Teşekkürler.

  • gülşen 19 Ekim 2014 - 21:34
  • Aslında çok az kişi üzerinde denenmiş bir çalışma ama Amerika’da bir çok klinikte deneyler yapılmakta. Yan etkileri Clostridium difficile tedavisinde kullanılan ilaçların yan etkilerinden daha fazla olmaz. Demek istediğim tedavide kullanılan antibiyotikler daha çok yan etkiye sahip. Zaten çalışmada 6 hasta da tedavi sağlanamamış, ama bu 6 hastadan 4’ünde barsak hareketliliği azalmış. Çalışma boyutları genişledikçe daha çok şey öğrenebiliriz.

   Teşekkü ederim

 • Tolga ileri 19 Ekim 2014 - 20:56
 • ellerine sağlık gülşen hanım….

  • gülşen 19 Ekim 2014 - 21:27
  • teşekkür ederim 🙂

Bunlar da ilginizi çekebilir

Bağış Yap, Destek Ol!
Projelerimizde bize destek olmak isterseniz,
Patreon üzerinden
bütçenizi zorlamayacak şekilde aylık veya tek seferlik bağışta bulunabilirsiniz.
E-Bülten Üyeliği
Duyurulardan e-posta ile
haberdar olmak istiyorum.
Reklam Reklam Ver
Arşiv