Devasa Yüzen Çiftlik ile Her Yıl 10 Ton Besin Üretilebilir!

Yukarıda proje resmini gördüğünüz devasa yüzen çiftlik, her yıl neredeyse 10 ton besin üretebilir. Meyveler, sebzeler ve balık! İspanya’daki mimarlar, hiç toprak veya taze su işgal etmeden, Düny..
Görsel Telif:

Yukarıda proje resmini gördüğünüz devasa yüzen çiftlik, her yıl neredeyse 10 ton besin üretebilir.

Meyveler, sebzeler ve balık!

İspanya’daki mimarlar, hiç toprak veya taze su işgal etmeden, Dünya’nın artan nüfusuna her sene 10 ton fazladan gıda üretmeye yardımcı olabilecek üç katlı yüzen çiftlik tasarladılar.

Gücünü güneşten alan çiftlikte, tuzdan arındırılmış denizsuyu ile sulanan büyük hidroponik çiftlikler ve alt kısımda bir balık çiftliği bulunacak, bu sayede bütün düzenek kendi kendini sürdürebilir olup sağlıklı bir beslenmedeki çoğu öğeyi üretme yeteneğine sahip olacak.

Tabii ki, çiftlik henüz fikir aşamasında ve şimdilik bir örnek yapılmadı, bu yüzden fikrin uygulamaya geçirildiği zaman ne kadar başarılı olacağını kestirmek zor. Fakat proje çizimi mevcut teknolojiye dayalı, bu yüzden inşa edilmemesi için bir sebep bulunmuyor.

Fikrin ardındaki takım olan İleri Düşünme Mimarlığı, internet sitelerinde şunları yazıyor: “Bu bilim kurgu değil. Bu ciddi ve geçerli bir çözüm. İnsanlığın açlık sorunlarının tamamını ‘çözeceği’ veya var olan geleneksel tarımın yerini alacağı anlamına gelmiyor; fikir bu değil. Tasarının ardındaki temel güdü, yerkürenin farklı bölgelerindeki gıda tehlikesiyle bağlı sorunları azaltmaya yardımcı olmak için mevcut olan diğer üretim yöntemleri ile uyumlu ve tamamlayıcı olabilen yeni bir girişim başlatmak.”

Yüzen bir çiftlik ilk kez önerilmiyor. Geçen sene ayrı bir İspanyol mimar takımı, daha uzun bir yüzen çiftlik türü teklif etmişti ve Japonya ile Hindistan’da mühendisler, elektrik toplamak için yüzen güneş tarlaları inşa ediyorlar.

Bu tasarımdaki farklılık, kendi küçük ekosistemine sahip olması ve kuramsal olarak aşağıdaki tüm öğeleri üretme yeteneğine sahip olabilecek olması;

Taslaklara göre, çiftliğin en üst seviyesi güneş levhaları ve tavan pencereleri ile kaplanacak, bu sayede elektrik üretmek ve ayrıca aşağıdaki bitkilere kadar süzmek için güneş ışığı toplanmasına imkan sağlanacak.

İkinci seviye hidroponik sebzeler ve ekinler içerecek. Bu ekinlerden elde edilen atık ürünler, alttaki seviyede bulunan balıkları beslemek için kullanılabilecek ve bu balıkların atıkları ardından ekinleri gübrelemek için kullanılarak kendini sürdüren bir düzenek oluşturulacak.

İleri Düşünme Mimarlığı, çiftliğin yıllık 1.7 ton balık ve 8.1 ton meyve ile sebze üretebileceğini tahmin ediyor.

Çiftlik baştan sona devasa. 200 metreye 350 metre yani 204.000 metrekare alan kaplayacak. Bu alanın kara üzerinde olması epey kullanışsız olur, fakat okyanusta büyük miktardaki uygun alan düşünüldüğünde fazla sorun olmayacaktır.

Çiftlik aynı zamanda rüzgar türbinleri ile dalga gücü çeviricilerine sahip olacak ve hazır halde bulunan doğal enerjiden en iyi şekilde faydalanacak. Ayrıca bir tuzdan arındırma tesisi ile yerleşik mezbaha ve işleme ile paketleme alanı bulunacak, bu sayede ürünler doğrudan kurumlara veya müşterilere gönderilerek taşıma mesafesi ile her ürünün karbon ayak izi azaltılabilecek.

Daha iyi olan şey ise çiftliğin çoğunlukla otomatik olması. Algılayıcı düzenekleri kullanılarak sulama işlemi düzenlenecek ve kendini her gün en verimli noktaya konumlandıracak.

Belli ki, bu nitelikteki herhangi bir yapı türüyle üstesinden gelinmesi gereken bazı büyük sorunlar var – bunlar arasında düşünebileceğimiz en büyüğü, Dünya’nın okyanuslarının kargaşalı yapısı. Şu an dalga gücü üreteçlerini fırtına dalgalarından korumak için uğraşıyoruz, bu yüzden bu güzellikleri demirlemek için güvenli noktalar bulmak zor olacaktır.

Fakat dünya çapındaki liman ve göl bolluğuyla, bu imkansız olmayacak. Şimdilik bunların hepsi sadece bir proje olsa bile, eğer halen kullanılmayan alanlarda gıda sürdürülebilirliğini geliştirmek için bir yol bulabilirsek, yakında 7.5 milyar nüfusu olacak Dünya üzerindeki ağızları beslemeye doğru büyük bir adım atmış olacağız.

 


 

Kaynak: Fiona Mcdonald (September 7 2015) This giant floating farm could produce almost 10 tonnes of food each year, ScienceAlert, Retrieved from http://www.sciencealert.com/this-giant-floating-farm-could-produce-almost-10-tonnes-of-food-each-year?perpetual=yes&limitstart=1


 

Etiket
  • Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?
  • Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.
  • Destek Ol
Yorum Yap (0 )

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Bağış Yap, Destek Ol!
Projelerimizde bize destek olmak isterseniz,
Patreon üzerinden
bütçenizi zorlamayacak şekilde aylık veya tek seferlik bağışta bulunabilirsiniz.
E-Bülten Üyeliği
Duyurulardan e-posta ile
haberdar olmak istiyorum.
Reklam Reklam Ver
Arşiv