Dev Kaplumbağa Jonathan 184 Yıl Sonra İlk Kez Banyo Yaptı

Kaplumbağa Jonathan’ı özel yapan bir şey var. Jonathan Dünya’da yaşayan bilinen en yaşlı hayvanlardan bir tanesi. Şu anda Atlas Okyanusunun güneyindeki volkanik tabanlı bir ada olan St Helena’da yaşay..
Görsel Telif:

Kaplumbağa Jonathan’ı özel yapan bir şey var. Jonathan Dünya’da yaşayan bilinen en yaşlı hayvanlardan bir tanesi. Şu anda Atlas Okyanusunun güneyindeki volkanik tabanlı bir ada olan St Helena’da yaşayan bu canlıya, Dr. Joe Hollins’in yardımıyla 184 yıl içerisindeki ilk banyosu yaptırıldı. Hollins, yaklaşık 200 yıllık kirinden kurtarmak için Jonathan’a banyo yaptırırken cerrahi amaçlı sabun, yumuşak fırça ve lif kabağından banyo lifi kullandı. Hollins’in belirttiğine göre, Jonathan bu aktiviteden de oldukça hoşlandı.

1832 yılında doğan Jonathan, bir Aldabrachelys gigantea. Jonathan, dev Galápagos kaplumbağası olan Harriet 2005 yılında 175 yaşındayken ölünce bilinen en yaşlı dev kaplumbağa unvanını da kazanmış oldu. Jonathan aslında Seyşel adalarında doğmuş bir kaplumbağa, fakat 50 yaşındayken St Helena’ya hediye edilmiş. O günden sonra da, nedendir bilinmez, oldukça ün kazanmış ve hatta adanın bazı bozuk paralarının üstüne siması bile eklenmiş.

Etiket
  • Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?
  • Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.
  • Destek Ol
Yorum Yap (0 )

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Bağış Yap, Destek Ol!
Projelerimizde bize destek olmak isterseniz,
Patreon üzerinden
bütçenizi zorlamayacak şekilde aylık veya tek seferlik bağışta bulunabilirsiniz.
E-Bülten Üyeliği
Duyurulardan e-posta ile
haberdar olmak istiyorum.
Reklam Reklam Ver
Arşiv