Depresyon: Zihinsel Bozukluktan Çok Daha Fazlası

University of Granada’dan uluslararası bir araştırma ekibi; ilk kez bilimsel olarak depresyonun mental bir bozukluktan çok daha fazlası olduğunu ortaya koydu. Ekip; depresyonun, oksidatif strest..
Görsel Telif:

University of Granada’dan uluslararası bir araştırma ekibi; ilk kez bilimsel olarak depresyonun mental bir bozukluktan çok daha fazlası olduğunu ortaya koydu. Ekip; depresyonun, oksidatif streste önemli değişikliklere sebep olduğu, organizmayı bir bütün olarak etkilediği ve dolayısıyla da sistemsel bir hastalık olarak olarak ele alınması gerektiğini söylüyor.

Journal of Clinical Psychiatry ‘de yayımlanan çalışma; depresyonun, kardiyovasküler hastalıklar, kanser ve depresyondaki insanların genç yaştaki ölümleriyle olan ilişkisine dair yeni kavrayışlar geliştirmemize yardımcı olabilir. Bunun yanı sıra, araştırma, depresyon tedavisi ve önlemlerine dair yeni terapi yöntemlerinin geliştirilmesine de yardımcı olabilir.

3961 İnsan Üzerinde Yürütüldü

Geçmişte yapılan ve 3961 insanın yer aldığı 29 çalışmanın bir meta-analizi olan bu araştırma; depresyondaki insanların vücutlarında neler olduğu hakkında alanda yapılmış ilk detaylı çalışma olma özelliğine sahip. Araştırma ekibi; çeşitli oksidatif stres parametrelerindeki (özellikle de hücre zarında oksidatif bozulmayı ölçmede kullanılan bir biyobelirteç olan malondialdehit) tekil artışlar ve anti-oksidant maddelerdeki (örneğin, ürik asit, çinko ve süperoksit dismutaz enzim) azalmalar arasındaki dengesizlik üzerine yoğunlaştı.

Araştırmacılar, depresyona karşı olağan tedavilerin uygulanmasıın ardından, hastaların malonaldehit seviyelerinin önemli oranda –sağlıklı insanlarınkiyle karşılaştırılabilir oranlara– düştüğünü kanıtladılar. Öte yandan, çinko ve ürik asit seviyeleri normal seviyelere ulaşana kadar yükseldi, ki bu durum süperoksit dismutaz enzimin varlığında ortaya çıkmaz.


Araştırma Referansı: Sara Jiménez-Fernández et al. Oxidative Stress and Antioxidant Parameters in Patients With Major Depressive Disorder Compared to Healthy Controls Before and After Antidepressant Treatment, The Journal of Clinical Psychiatry (2015). DOI: 10.4088/JCP.14r09179

Etiket
  • Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?
  • Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.
  • Destek Ol
Yorum Yap (0 )

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Bağış Yap, Destek Ol!
Projelerimizde bize destek olmak isterseniz,
Patreon üzerinden
bütçenizi zorlamayacak şekilde aylık veya tek seferlik bağışta bulunabilirsiniz.
E-Bülten Üyeliği
Duyurulardan e-posta ile
haberdar olmak istiyorum.
Reklam Reklam Ver
Arşiv