Deniz seviyesindeki öngörülemeyen artışın sebebi!

  Yapılan yeni bir çalışma deniz seviyesindeki artışın 20 yüzyıl boyunca bilimsel olarak tahmin edilen değerlerden fazla olmasındaki gizemin aydınlatılmasını sağladı. Şimdiye kadar araştırmacılar..
Görsel Telif:

 

Yapılan yeni bir çalışma deniz seviyesindeki artışın 20 yüzyıl boyunca bilimsel olarak tahmin edilen değerlerden fazla olmasındaki gizemin aydınlatılmasını sağladı. Şimdiye kadar araştırmacıların tahminlerinde okyanusların seviyelerindeki artışın her yıl sabit olarak 1.6 ile 1.9 milimetre olması öngörülüyordu.

Deniz seviyesinin ne kadar yükseldiğinin ölçülmesi bilim insanları için hayli külfetli bir iş. Çünkü denizler üzerinde oluşan rüzgarlar ile su kütleleri bir yerden bir yere yığılabilir. Ayrıca karşılaştırmalı analiz yapılabilecek uydu görüntüleri yalnızca 1992 yılı ve sonrasına ait. Daha önceleri deniz seviyesindeki artışın ölçümleri ve tahminlerinin yapıldığı gel-git seviyeleri de kıtaların suya gömülme ya da rüzgar hareketleri düşünüldüğünde sağlıklı veriler sunamamakta.

Fakat, okyanuslardaki suyun sıcaklığının artmasıyla eriyen buzulların seviyeyi arttırması ve insan eliyle yeryüzündeki suyun okyanuslara daha hızlı akması ile ilgili yeni elde edilen veriler incelendiğinde şimdiye kadarki hesaplama hatalarının düzeltilebilmesinin de yolu açılmış oldu. Bundan dolayı Harvard Üniversitesinden jeofizikçi Carling Hay’in başında bulunduğu araştırmacılar bu sorunu ele alan bir çalışma başlattı. Bir matematik metodu olan Kalman filtrelemesi kullanılarak yapılan çalışmanın detayları 14 Ocak 2015 de Nature dergisinde yayınlandı.

Yeni hesaplamalar sonrasında araştırmacıların elde ettikleri ise bir hayli korkutucuydu ve küresel ısınmanın nasıl bir seviyede olduğunu daha net anlamamızı sağladı. Deniz seviyesindeki artış 1901 ile 1990 arasında her yıl 1.2 milimetre iken geçtiğimiz on yıl için bir anda bu rakam sene başına 3 milimetreye fırlamış durumdaydı.

Gelecek için deniz seviyesinde olan yükselmenin nasıl boyutlara ulaşacağı üzerinde tahminlerde bulunmak içinse bilim insanlarının daha fazla araştırma yapması gerekmekte. Yeni nesil uydular sayesinde deniz sıcaklıkları her nokta için ayrı ayrı ölçülebilmesine ve kıtalara kıyasla gel-git seviyeleri daha net verilerle bilinmesine rağmen, gelecek tahminlerinde hala kesin olarak bilinmeyen Antarktika buzullarının erime oranları büyük önem taşıyor.

Referans:

Probabilistic reanalysis of twentieth-century sea-level rise Carling C. Hay, Eric Morrow, Robert E. Kopp & Jerry X. Mitrovica :Nature Year published:DOI:doi:10.1038/nature14093 

 

Etiket
  • Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?
  • Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.
  • Destek Ol
Yorum Yap (0 )

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Bağış Yap, Destek Ol!
Projelerimizde bize destek olmak istersen
Patreon üzerinden
aylık veya tek seferlik bağışta bulunabilirsin.
E-Bülten Üyeliği
Duyurulardan e-posta ile
haberdar olmak istiyorum.
Reklam Reklam Ver
Arşiv