Deniz Salyangozunun Dişleri Örümcek Ağının Tahtını Kaptı!

Dünyanın en güçlü biyolojik materyali sıralamasında birinciliği karbon yapısıyla elmas almıştı. Fakat şimdi zirveye oturan materyal ise dünyanın en büyük canlısından gelmiyor. Sözünü ettiğimiz şey; de..
Görsel Telif:

Dünyanın en güçlü biyolojik materyali sıralamasında birinciliği karbon yapısıyla elmas almıştı. Fakat şimdi zirveye oturan materyal ise dünyanın en büyük canlısından gelmiyor. Sözünü ettiğimiz şey; deniz salyangozunun minik dişleri.

Bugüne kadar en güçlü biyolojik materyaller piramidinin zirvesinde örümcek ağı hüküm sürüyordu. Fakat İngiltere’deki mühendisler deniz salyangozunun dilini kaplayan dişler buldular ve bu dişler örümcek ağından 5 kat daha gerilebilir güçte.
Sonuçlar Ocak 2015`de Journal of the Royal Society Interface‘de yayımlandı.

Deniz salyangozları sahil şeridindeki taşlara tutundukları için süper güçlü dişlere ihtiyaç duyarlar. Aynı zamanda da taşlardaki yosunları kazıyarak besin olarak tüketirler ve bu süreçte sıklıkla minik taş parçalarını da toplamış olurlar. Söz konusu dişler; protein matrisin bir parçası olan demir dolgulu götit nano-liflerden oluşuyor. Materyal insan saçının çapından 100 kat daha incedir ve 3 ila 6.5 gigapascal (3 ila 6.5 milyar pascal) gerilmelere dayanabilirler. Bir spagetti tanesinin yaklaşık 1360 kilogramlık bir ağırlığı taşıdığını hayal edin. İşte böyle bir oranda dayanıklılık söz konusu.

Fakat yakın zamanda deniz salyangozu dişinden yapılmış bir matkap ucu ya da kurşun geçirmez bir yelek görmeyi beklemeyin. Buna rağmen materyal gelecekte diş dolgularında kullanılabilir, mühendisler daha çok deniz salyangozu dişine benzer bir materyal icat edebilme üzerine yoğunlaşıyorlar.


Makale: http://rsif.royalsocietypublishing.org/content/royinterface/12/105/20141326.full.pdf

Kaynak:  Jonathan Webb, Limpet teeth set new strength record, http://www.bbc.com/news/science-environment-31500883


Bu içerik BilimFili.com yazarı tarafından oluşturulmuştur. BilimFili.com`un belirtmiş olduğu “Kullanım İzinleri”ne bağlı kalmak kaydıyla kullanabilirsiniz.

Etiket
  • Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?
  • Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.
  • Destek Ol
Yorum Yap (0 )

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Bağış Yap, Destek Ol!
Projelerimizde bize destek olmak isterseniz,
Patreon üzerinden
bütçenizi zorlamayacak şekilde aylık veya tek seferlik bağışta bulunabilirsiniz.
E-Bülten Üyeliği
Duyurulardan e-posta ile
haberdar olmak istiyorum.
Reklam Reklam Ver
Arşiv