Delhi’de Hava Kirliliğinden Dolayı Otomobillerin Yarısının Trafiğe Çıkması Yasaklandı

Hava kirliliğinde gözlemlenen ve artık alarm seviyesine geçilmesine yol açan artışlar, 1950’lerde İngiltere’de yaşanan kitlesel ölümleri hatırlatıyor. 1950’li yıllarda Londra’da 3 bin ila 5 bin kişini..
Görsel Telif:

Hava kirliliğinde gözlemlenen ve artık alarm seviyesine geçilmesine yol açan artışlar, 1950’lerde İngiltere’de yaşanan kitlesel ölümleri hatırlatıyor. 1950’li yıllarda Londra’da 3 bin ila 5 bin kişinin bir anda, hava kirliliğinden öldüğü biliniyor.

Hava kirliliğinin artması, alınan önlemler ve yapılan uluslararası anlaşmalar sayesinde kitlesel ölümlere yol açacak seviyelere ulaşamayacak olsa bile; özellikle akciğer ve solunum yolu rahatsızlıklarına yakalanma riskini arttırması bakımından tehlike arz ediyor.

Beijing’de acil durum kısıtlamalarına gidilmesine yol açan hava kirliliği seviyelerinden sonra, Dünya’daki hava kirliliği en yüksek başkentlerden biri olan Hindistan’daki Delhi’de de tehlike çanları çalmaya başladı.

Delhi’de yüksek hava kirliliği seviyelerinden dolayı, iki haftalık deneme süresi boyunca özel araçların yarısının trafiğe çıkması engellenecek. Bu plan doğrultusunda, plakalarının sonu tek sayı ile biten dört tekerlekli araçlar, ayın çift sayılı tarihlerinde trafiğe çıkamayacaklar- ya da tam tersi şekilde plakaları çift sayı ile biten dört tekerlekli araçlar ay içerisinde tek sayılı tarihlerde trafiğe çıkamayacaklar.

Bu kısıtlamaya geçtiğimiz Cuma günü (1 Ocak 2016) başlandı, fakat yeni yıl tatilinden dönen milyonlarca kişinin Pazartesi günü iş başı yapacak olması uygulanabilirlik açısından birtakım sorunları beraberinde getirebilir.

Bu plan doğrultusunda, özel araçların sabah 8 ile akşam 8 arasında Pazar günleri hariç– trafiğe çıkmaları engelleniyor. Bu kısıtlamaların 15 ocak tarihine kadar devam etmesi planlanıyor, fakat bu kısıtlamanın başladığı tarihten bu güne de hava kirliliğinin bir miktar azaltıldığı belirtiliyor. Acil sağlık problemleri dışında bu kurala uymayıp trafiğe çıkan araçlara ise, yaklaşık 30 dolarlık bir ceza kesiliyor.

Bu konuda istisnalar da var. Kadınların şehir içerisinde ve toplu taşımada karşılaşabilecekleri tehlikeler göz önünde bulundurularak, kadın şoförlerin her saatte trafiğe çıkmalarına izin veriliyor. Aynı zamanda, LPG/CNG’li araçlar da daha az çevreyi kirlettikleri için, izinli araçlar konumundalar.

Dört tekerlekli araçlara getirilen bu kısıtlamalar, hem çevre kirliliğini azaltma yönünde fayda sağlarken hem de motosiklet kullanımını teşvik ediyor. Çünkü, trafikte iki tekerlekli araçların sayısının artması yoğun trafiğe bir çözüm getirerek araçların daha az yollarda kalmasını, dolayısıyla daha az çevreyi kirletmesini sağlıyor.


Kaynak: Government of NCT of Delhi, Retrieved from http://delhi.gov.in/wps/wcm/connect/doit_publicity/Information+and+Publicity/Press+Release/Chief+Minister/First+results+of+air+quality+data%2C++02nd++January+2016


 

Etiket
  • Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?
  • Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.
  • Destek Ol
Yorum Yap (0 )

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Bağış Yap, Destek Ol!
Projelerimizde bize destek olmak isterseniz,
Patreon üzerinden
bütçenizi zorlamayacak şekilde aylık veya tek seferlik bağışta bulunabilirsiniz.
E-Bülten Üyeliği
Duyurulardan e-posta ile
haberdar olmak istiyorum.
Reklam Reklam Ver
Arşiv