Çürükler Neden Renk Değiştiriyor?

Eğer çok dikkatsizseniz, hayatınız boyunca potansiyel binlerce çürük sizi bekliyor demektir. Bu çürükler türlü renkler almaktadır: Siyah, kırmızı, mor, yeşil, sarı ve mavi. Yani bir gökkuşağı gibi bil..
Görsel Telif:

Eğer çok dikkatsizseniz, hayatınız boyunca potansiyel binlerce çürük sizi bekliyor demektir. Bu çürükler türlü renkler almaktadır: Siyah, kırmızı, mor, yeşil, sarı ve mavi. Yani bir gökkuşağı gibi bile görünebilir size. Ancak zamanla solmaya ve yaşanan olaydan hemen sonra değişmeye başlayacaklardır. Ama neden?

Çarpmadan anında kan kılcal damarları patlatarak dışarıya çıkar bu da morluk oluşmasının en önemli sebebidir. Morluklar vücudunuzda oksijeni taşıyan hemoglobinlerin kırmızı demir taşımasından kaynaklanmaktadır. Ortaya çıkan durum ilgili bölgede kan birikmesinin bir sonucudur.

Kan birikmesi vücutta, kaslarda, deri altında ya da kemik çevresinde meydana gelebilir. Cilt altındaki bir morarma ya da çürük durumunda alanda ilk olarak renk değişimi gözlemlenir. Bu renklenme, tamamen kaybolmadan önce tüm bölgeye yayılır. Genelde pembemsi kırmızı renkli olarak başlar, mavimsi renk alır ve son olarak da sarımsı yeşil renge dönüşür.

Daha fazlası için SciShow’daki bu videoya bir göz atabilirsiniz:

 


Referans : “Why Do Bruises Change Color?” http://www.iflscience.com/health-and-medicine/why-do-bruises-change-color


Bu içerik BilimFili.com yazarı tarafından oluşturulmuştur. BilimFili.com`un belirtmiş olduğu “Kullanım İzinleri”ne bağlı kalmak kaydıyla kullanabilirsiniz.

Etiket
  • Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?
  • Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.
  • Destek Ol
Yorum Yap (0 )

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Bağış Yap, Destek Ol!
Projelerimizde bize destek olmak isterseniz,
Patreon üzerinden
bütçenizi zorlamayacak şekilde aylık veya tek seferlik bağışta bulunabilirsiniz.
E-Bülten Üyeliği
Duyurulardan e-posta ile
haberdar olmak istiyorum.
Reklam Reklam Ver
Arşiv