Cüce Gezegen Ceres’te Yaşam Filizlenmiş Olabilir mi?

İtalya’da bulunan Trieste Gözlemevi’nden Paolo Molaro liderliğindeki gökbilimciler, NASA’nın Dawn uzay aracı tarafından Ceres‘te keşfedilen parlak noktaların gündüzleri daha fa..
Ceres'te bulunan Occator kraterinin merkezi. Telif: NASA

İtalya’da bulunan Trieste Gözlemevi’nden Paolo Molaro liderliğindeki gökbilimciler, NASA’nın Dawn uzay aracı tarafından Ceres‘te keşfedilen parlak noktaların gündüzleri daha fazla parladığını saptadı. Önce bu durumu gözlem aygıtı sorunu sanan ekip, noktaların yansıtma düzeylerinin gerçekten de periyodik olarak değiştiğini anladı.

Ceres’teki parlak bölgeleri Temmuz ve Ağustos 2015 tarihlerinde inceleyen Trieste ekibi, Avrupa Güney Gözlemevi’nin (ESO) Şili’de bulunan La Silla Gözlemevi‘ndeki 3,6 metre’lik teleskobuna takılı olan HARPS (ing. High Accuracy Radial velocity Planet Searcher) aygıtını kullandı. Böylece radyal hız ölçümlerini, şu anda mümkün olan en yüksek doğrulukla gerçekleştirmiş oldular. Yine de elde ettikleri verilerin hatalı olma olasılığına karşı yaptıkları kontrollerin ardından, radyal hız anomalilerinin gerçek olduğu sonucuna vardılar.

Molaro, Ceres’in yüzeyinin altında buzulların olduğunun zaten bilindiğini, dolayısıyla parlak noktaların gün ışığında buharlaşan buzullar olma olsılığının yüksek olduğunu belirtiyor. Eğer bu kuram doğrulanırsa, Ceres’in içsel etkinliği olduğu netleşecek. Sahip olduğu su rezervinde organik moleküllerin sentezlenmesi ve böylece yaşamın filizlenmesi açısından, gezegenin etkinliği büyük önem taşıyor.

Deniz seviyesinden 2400 metre yüksekte olan La Silla Gözlemevi’nden bir görünüm. Telif: NASA


Kaynak: Phys.org, “Life on Ceres? Mysterious changes in the bright spots still baffle scientists”
< http://phys.org/news/2016-05-life-ceres-mysterious-bright-baffle.html >


Bu içerik BilimFili.com yazarı tarafından oluşturulmuştur. BilimFili.com`un belirtmiş olduğu “Kullanım İzinleri”ne bağlı kalmak kaydıyla kullanabilirsiniz.

Etiket
  • Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?
  • Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.
  • Destek Ol
Yorum Yap (0 )

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Bağış Yap, Destek Ol!
Projelerimizde bize destek olmak isterseniz,
Patreon üzerinden
bütçenizi zorlamayacak şekilde aylık veya tek seferlik bağışta bulunabilirsiniz.
E-Bülten Üyeliği
Duyurulardan e-posta ile
haberdar olmak istiyorum.
Reklam Reklam Ver
Arşiv