CİNSEL ÖZELLİKLERİN ORTAYA ÇIKIŞI YAŞLA ARTIYOR

 Bir çok hayvanın erkeği, dişisini etkilemek için sayısız görüntü ve davranış şekline sahip ve genelde daha büyük vücuda sahip olmak çok işe yarıyor. Bu tip özelliklerin evrimsel dinamiği hakkındaki s..
Görsel Telif:
 Bir çok hayvanın erkeği, dişisini etkilemek için sayısız görüntü ve davranış şekline sahip ve genelde daha büyük vücuda sahip olmak çok işe yarıyor. Bu tip özelliklerin evrimsel dinamiği hakkındaki sorular evrim araştırmalarının çok önemli ve kilit bir kısmını oluşturuyor.

The American Naturalist ‘de yayınlanan ve ormantavuğundaki bu cinsel özelliklerin çok ciddi oranda yaşa bağlı olduğunun bulunduğu bu çalışma Jyvaskyla Üniversitesi’nden Matti Kervinen, Heli Siitari, Lincoln Üniversitesi’nden  Carl Soulsbury, Louvain Katolik Üniversitesi’nden Christophe Lebigre tarafından ortaya koyuldu.

Araştırma ekibi, ormantavuklarının erkeklerinde yaşamları boyunca, 7 ayrı morfolojik ve davranışsal cinsel özelliğin nasıl ortaya çıktığını araştırdı. Ormantavuğu, lek diye adlandırılan kendine has ve ilgi çekici bir çiftleşme sistemine sahip. Bu sistemde büyük bir erkek ormantavuğu grubu açık bir alanda bir araya gelerek kendilerini dişilere gösteriyorlar. Dişiler de buraya gelerek erkeklerini buradan seçiyorlar..

Finlandiya’da ormantavuğu üzerine yapılan uzun zamanlı bir çalışma sonucunda araştırmacılar bu cinsel özelliklerin çok güçlü bir şekilde yaş ile bağlantısı olduğunu gösterdi. Cinsel özelliklerin ortaya çıkışı yaş ile artıyor ve düşüşe geçmeden önce(yaklaşık 3 -4 yaş) , cinsel eforun maksimum olduğu zamanlarda maksimum düzeye ulaşıyor.

Aynı zamanda, bu zirvenin görüldüğü zaman dilimi erkeğin yaşam süresine bağlı olarak değişiyordu: Uzun yaşayan erkeklerde erken yaşlarda daha az özellik ortaya çıkıyordu ve bu özellikler için üst sınırlar daha geç gözleniyordu. Dahası, erkekler yaşamlarının sonlarına yaklaştıkça bu özellikleri sergileyebilmek için daha çok yatırım yapıyorlardı.

Son olarak, çalışma ekibi bu özelliklerin cinsel efor ile olan ilişkisini inceledi. Sonuçlar yaş, yaşam süresi ve üremenin bireysel zamanlaması üçlüsünün, sergilenen özellikler üzerindeki önemini ortaya çıkardı. İşte bu sebeple, bu faktörleri detaylı açıklayabilmek, bu özelliklerin nasıl evrildiğini anlayabilmek açısından son derece önemli bir role sahip. Bu bilgi, erkek ormantavuğu ve daha zayıf cinsel seçimli diğer türler arasında gözlenen, hatrı sayılır miktardaki cinsel özellik farklılığını açıklayabilecek nitelikte.

REFERANS   :   Matti Kervinen, Christophe Lebigre, Rauno V. Alatalo, Heli Siitari, Carl D. Soulsbury. Life-History Differences in Age-Dependent Expressions of Multiple Ornaments and Behaviors in a Lekking Bird. The American Naturalist, 2014; 000 DOI: 10.1086/679012

Etiket
  • Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?
  • Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.
  • Destek Ol
Yorum Yap (0 )

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Bağış Yap, Destek Ol!
Projelerimizde bize destek olmak isterseniz,
Patreon üzerinden
bütçenizi zorlamayacak şekilde aylık veya tek seferlik bağışta bulunabilirsiniz.
E-Bülten Üyeliği
Duyurulardan e-posta ile
haberdar olmak istiyorum.
Reklam Reklam Ver
Arşiv