Çikolata Yemek Kalbe İyi Geliyor!

15 Haziran 2015 tarihinde Heart dergisinde yayımlanan çalışmaya göre, hergün 100 gram çikolata yemek kalp hastalıkları ve felç geçirme riskini azaltıyor. Yayımlanan araştırma daha önce toplamda 158,00..
Görsel Telif:

15 Haziran 2015 tarihinde Heart dergisinde yayımlanan çalışmaya göre, hergün 100 gram çikolata yemek kalp hastalıkları ve felç geçirme riskini azaltıyor. Yayımlanan araştırma daha önce toplamda 158,000 insan üzerinde yapılmış 8 araştırmanın verilerinin toplu çözümlemesini içeriyor.

Araştırmacılar makalelerini de çok dikkat çekici bir cümle ile bitiriyorlar. ‘’ Kardiyovasküler risklerden dolayı çikolata yemekten kaçınmamız gerektiğiyle ilgili hiçbir kanıt yok. ‘’

Araştırmadaki anahtar bulgulara göre, düzenli olarak çikolata tüketen insanlarda kardiyovasküler rahatsızlıkların görülmesi %11 oranında ve felç geçirme riski %23 oranında çikolata tüketmeyen insanlara göre daha az.

Fakat, çikolata tüketiminin bu riskleri nasıl düşürdüğüyle ilgili kesin veriler araştırmada yer almıyor. Bilim insanları çikolata ve rahatsızlıkların görülme oranının azalması arasında bir neden sonuç ilişkisini tam olarak kuramıyorlar.

Araştırmanın yazarlarından Dr. Phyo Myint’e göre çikolata yemenin kalp rahatsızlıkları ve inme riskini azaltmasının teorik olarak mantıklı bir açıklaması var. Örneğin flavonoller potansiyel olarak kolesterol ve kan basıncını azaltmasıyla risk azaltıcı bir faktör olabilir. Flavonoller birçok bitkisel besinde bulunurlar, kakao da bunlardan birisi, ve kan basıncını azaltırlar, beyne kan akaşını rahatlatırlar, kan pıhtı hücrelerini daha az yapışkan yaparlar ve pıhtılaşmayı azaltırlar dolayısıyla felç riskini de azaltmış olurlar. Flavonollerin bu rolüne dair birçok doğrulayıcı araştırma da yapılmıştır.

Fakat araştırmaya katılan insanların birçoğu, siyah çikolataya göre daha az flavonol içeren sütlü çikolata tükettiklerini belirtmişler. Bu yüzden araştırmacılar gözlemlenen etkilerin çikolata içerisindeki süt bileşenleri olan kalsiyum ve yağ asitlerinden geliyor olabileceği üzerine düşünmüşler. Ayrıca, bilimsel olarak çok fazla çikolata tüketiminin sağlıksız olabileceği üzerine mantıklı açıklamalar da mevcut. Fakat, araştırmalara katılan ve günlük 100 gramdan fazla çikolata tüketen bireylerde de kalp ve damar rahatsızlıkları görülme oranının bir hayli düşük olduğu görülmüş.

Araştırmacılara göre bulgular ters nedensellikten de kaynaklanıyor olabilir. Yani, kalp ve damar rahatsızlıkları geçirmede yüksek risk grubunda olan insanlar çikolata yemekten kaçınıyor olabilirler, bunun yanında kalp ve damar rahatsızlıkları geçirmede düşük risk grubunda bulunan insanlar daha çok çikolata tüketiyor olabilirler. Araştırmacılar ayrıca, çok fazla şeker ve yüksek kalorili şekerli gıda tüketiminin diş çürüklerine, obeziteye ve diyabete neden olabileceğinin de altını çiziyorlar. Şekerli gıda tüketimindeki bu riskleri bir tarafa bırakacak olursak, araştırmada çikolata tüketimi ve kalp-damar rahatsızlıkları görülme oranı arasındaki ters orantı oldukça önemli. Araştırmaya katılanların yaşlarına göre kalp rahatsızlıkları geçirme oranları ortalama %14,4 ve bu oranda %11’lik bir azalma, çikolata tüketiminin katılımcılarda kalp rahatsızlıkları geçirme riskini %12,8’e düşürdüğü anlamına geliyor. Araştırmada tüketilen çikolatalarda ise herhangi bir ayrım yapılmıyor.

Çikolata tüketiminin kalp ve damar rahatsızlıkları riskini azalttığı araştırmada oldukça belirgin gözükse de, çikolatayı yaş, kilo ve boya göre önerilen günlük kalori limitini aşmayacak şekilde tüketmek sağlık açısından en mantıklı seçim gibi görünüyor.

 

Kaynak:

Christopher Wanjek (15 June 2015), Can Chocolate Really Benefit Your Heart?, LiveScience, Retrieved on 16 June 2015 from http://www.livescience.com/51217-chocolate-heart-health-benefits.html

 

Etiket
  • Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?
  • Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.
  • Destek Ol
Yorum Yap (0 )

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Bağış Yap, Destek Ol!
Projelerimizde bize destek olmak isterseniz,
Patreon üzerinden
bütçenizi zorlamayacak şekilde aylık veya tek seferlik bağışta bulunabilirsiniz.
E-Bülten Üyeliği
Duyurulardan e-posta ile
haberdar olmak istiyorum.
Reklam Reklam Ver
Arşiv