“Chandrayaan-2” Uzay Aracı Ay Yolcuğuna Başlıyor

Hindistan, Ay’a araç indiren dördüncü ülke olmaya hazırlanıyor. Böylece uluslararası uzay yarışına Rusya, ABD ve Çin’den sonra bir ülke daha katılmış olacak. Hindistan’ın Chandrayaan..
Görsel Telif: ISRO

Hindistan, Ay’a araç indiren dördüncü ülke olmaya hazırlanıyor. Böylece uluslararası uzay yarışına Rusya, ABD ve Çin’den sonra bir ülke daha katılmış olacak. Hindistan’ın Chandrayaan-2 (Ay Arabası-2) adlı uzay aracı, Andhra Pradesh eyaletindeki tropikal bir adadan Ay yolculuğuna çıkacak.

Hindistan, Ay Arabası-2’yi 384.400 km’lik yolculuğa hazırlamak için 140 milyon $ civarında harcama yaptı. Sriharikota Adası’ndaki Satish Dhawan Uzay Üssü’nden 15 Temmuz 2019‘da fırlatılacak olan Ay Arabası-2’nin 6 Eylül 2019 tarihinde uydumuzun Güney Kutbu’na inmesi bekleniyor.

Öncekilerin Harcamaları

1966 yılında Ay’a ilk insansız roketi indiren ülke olan Rusya, 1960’larda ve 70’lerde yaptığı Ay uçuşlarına bugünün parasıyla 20 milyar $’dan fazla para harcamıştı.

ABD, 15 adet Apollo uçuşuna, o zamanın parasıyla yaklaşık 25 milyar $ (şu anki eşdeğeri 100 milyar $’dan fazla) masraf yapmıştı. Bu uçuşlardan 1969-1972 yılları arasında gerçekleştirilen 6 tanesinde ilki Neil Armstrong olmak üzere, toplam 12 astronot (N. Armstrong, Buzz Aldrin, Pete Conrad, Alan Bean, Alan Shepard, Edgar Mitchell, David Scott, James Irwin, John W. Young, Charles Duke, Harrison Schmitt, Eugene Cernan) Ay yüzeyinde yürüdü.

Çin ise 7 Aralık 2018’de fırlattığı ve 3 Ocak 2019’da Ay’a yumuşak iniş yapmayı başaran Chang’e-4 uçuşu için 8,4 milyar $ harcadı. Görev, Çin’in Ay’a yaptığı ilk iniş olan Chang’e-3’ün devamıydı.

Uzay Yarışı Baharatlanıyor

Chandrayaan-2 aracının dolanıcı (İng. orbiter), inici (İng. lander) ve gezici (İng. rover) parçaları neredeyse bütünüyle Hindistan’da tasarlandı ve üretildi. Ekip, 2,4 tonluk dolanıcıyı taşıması için yaklaşık bir yıllık görev geçmişi olan en güçlü roket fırlatıcısı GSLV Mk III‘ü kullanacak. Bu dolanıcı, 1,4 tonluk inici Vikram‘ı Ay’ın Güney Kutbu üzerindeki iki kraterin arasında bulunan yüksek bir düzlüğe taşıyacak. İnici ise 27 kg’lık gezici Pragyan‘ı taşıyor olacak.

Aracın inmesi planlanan bölgeye henüz bir ad verilmediği için, yumuşak inişi gerçekleştirebilirse, adlandırma hakkı Hindistan’ın olacak. ISRO şefi K. Sivan, Vikram’ın alçalışının son 15 dakikasının, onları en korkutan zaman dilimi olduğunu, çünkü şimdiye dek hiç öylesine karmaşık bir görev gerçekleştirmemiş olduklarını belirtiyor. Güneş enerjisiyle çalışan gezici araç 500 metre’ye kadar yolculuk yapabiliyor ve bir Ay günü (14 Dünya günü) çalışması bekleniyor. Sivan, bu probun suya ilişkin izler arayacağını ve “erken güneş sisteminin fosil kayıtlarını” bulmaya çalışacağını ekliyor.

Hindistan’ın ilerleyen dönemdeki tasarıları hakkında, 2022 yılı itibariyle yörüngeye insanlı uçuş yapmayı planladıklarını açıklayan başbakan Narendra Modi, uzun vâdede ise Hindistan’ın uzay yarışının lideri olmasını amaçladıklarını ekledi.

Kaynak ve İleri Okuma

Etiket
  • Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?
  • Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.
  • Destek Ol
Yorum Yap (0 )

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Bağış Yap, Destek Ol!
Projelerimizde bize destek olmak isterseniz,
Patreon üzerinden
bütçenizi zorlamayacak şekilde aylık veya tek seferlik bağışta bulunabilirsiniz.
E-Bülten Üyeliği
Duyurulardan e-posta ile
haberdar olmak istiyorum.
Reklam Reklam Ver
Arşiv