Çanlar Ebola İçin Çalıyor

Kanada Halk Sağlığı Dairesi tarafından geliştirilen, saha araştırmaları ve her türlü ilerletici faaliyeti Merck ve NewLink Genetics firmaları tarafından üstlenilen VSV-EBOV®‘un, Gine’de devam eden faz..
Görsel Telif:

Kanada Halk Sağlığı Dairesi tarafından geliştirilen, saha araştırmaları ve her türlü ilerletici faaliyeti Merck ve NewLink Genetics firmaları tarafından üstlenilen VSV-EBOV®‘un, Gine’de devam eden faz III çalışmasının (etkinlik ve yan etki profillerinin geniş topluluklar üzerinde incelendiği, ruhsatlanma öncesi son adım çalışma) ara sonuçlarına göre Ebola virusuna karşı bağışıklama başarısının %100 olduğu açıklandı ve bu sonuçları değerlendiren bağımsız uluslararası uzmanlar, çalışmanın sürdürülmesini yönünde görüş bildirdiler.

100’e yakın Ebola hastasına yakın temas içinde bulunduğu bilinen 7600’den fazla sağlıklı birey üzerinde gönüllülük esasına göre yapılan bu çalışmada sadece aşının etkinliği değil, daha önce çiçek hastalığına karşı da başarılı olan “halka” bağışıklama metodu da test edilmektedir. Temas sonrası hemen aşılananlar ve 3 hafta sonra aşılananlar olarak ayrılmış gruplar üzerindeki ana çalışma şablonu yanında bölgede sağlık personeli olarak çalışan kişilere de aynı aşının uygulandığı ve sonuçlarının değerlendirildiği eş zamanlı bir başka çalışma da devam etmektedir.

Aşının etkinliği, yan etkilerinin kabul edilebilir olması ve halka şeklinde bağışıklama yönteminin genel olarak değerlendirilmesi sonrasında, büyük olasılıkla, etkileri halen devam eden son salgın ve bundan sonraki olası salgınlar karşısında hastalığın yayılmasını önleyecek bir topluluk bağışıklığı düzeyine, bu aşı sayesinde ulaşılması öngörülmektedir.

Bu çalışma sonuçlarının işaret ettiği bir diğer önemli nokta da, oldukça yüksek maliyetler gerektiren aşı geliştirilmesi sürecinin, dünya çapındaki güç birliği sayesinde başarıyla yürütülüp, kısa süre içinde sona ulaştırılabileceğidir. Amerikan ve Kanada hükümetlerinin yanı sıra, İngiliz Wellcome Yardım Fonu, Sınır Tanımayan Doktorlar, Norveç Halk Sağlığı Kurumu, İngiliz Uluslararası Kalkınma Birimi, Dünya Sağlık Örgütü ve birçok ülkeden üniversitelerin, ilaç firmalarıyla ortak sürdürdüğü VSV-EBOV çalışması, Gine hükümetinin de büyük yardımlarıyla sonuca ulaşmış gibi görünüyor.

 


Kaynak: http://www.who.int/mediacentre/news/releases/2015/effective-ebola-vaccine/en/
http://www.thelancet.com/pb/assets/raw/Lancet/pdfs/S0140673615611175.pdf


Etiket
  • Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?
  • Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.
  • Destek Ol
Yorum Yap (0 )

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Bağış Yap, Destek Ol!
Projelerimizde bize destek olmak isterseniz,
Patreon üzerinden
bütçenizi zorlamayacak şekilde aylık veya tek seferlik bağışta bulunabilirsiniz.
E-Bülten Üyeliği
Duyurulardan e-posta ile
haberdar olmak istiyorum.
Reklam Reklam Ver
Arşiv