Bu Yapay Zeka 72 Saatlik Öğrenme Sonunda Neredeyse Herkesi Yenebilir!

Söz robotiğe geldiğinde en baskın endişe, genelde işlerimizi ne kadar hızlı devralacaklarıdır. Fakat belki de tetikte olması gerekenler, satrancın büyük ustalarıdır. İngiltere’deki bir bilgisaya..
Görsel Telif:

Söz robotiğe geldiğinde en baskın endişe, genelde işlerimizi ne kadar hızlı devralacaklarıdır. Fakat belki de tetikte olması gerekenler, satrancın büyük ustalarıdır. İngiltere’deki bir bilgisayar bilimcisi yeni bir tür satranç yapay zekası icat etti ve sadece 72 saat eğitim aldıktan sonra Uluslararası Usta seviyesine çıkabiliyor.

Satranç oynayan bilgisayarlar elbette yeni değil. IMB’ın Deep Blue bilgisayarı, 1997 yılında Garry Kasparov‘u yenerek insan bir dünya şampiyonuna karşı zafer kazanan ilk yapay zeka olarak tarihe geçti. Fakat Lai’nin yaklaşımı farklı şekilde çalışıyor. Deep Blue ve haleflerinin yaptığı gibi aynı anda milyonlarca muhtemel hareketi araştırmak yerine, Zürafa takma isimli yeni yapay zeka, kendisine daha fazla özerklik sağlayan bir taktik kullanarak çalışırken sezgisel olarak ‘düşünebiliyor’. Bu taktiğe “otomatik nitelik çıkarımı ve kalıp tanıma” adı veriliyor. Bu sinir ağı yaklaşımı zamanla uyum sağlıyor ve insan beynini taklit ediyor.

Aslında, MIT Tecnology Review’ın bildirdiği gibi; günümüzün satranç yazılımları insanları yenmek için ‘yabanî güç’ kullanıyor. Bunun aksine, University College London’dan Matthew Lai tarafından geliştirilen Zürafa isimli yapay zeka, hızlandırılmış öğrenm süresinden dolayı satranç tahtasının mevcut durumunu belirliyor. Lai, denemesine dayanarak ürettiği yapay zekanın rekabete göre “biraz daha iyi” oynadığını söylüyor.

Lai, Zürafa’yı şöyle tanımlıyor: “Yazılımcının en az bilgiyi vermesiyle, alana özgü tüm bilgisini keşfetmek için kendisi oynayan bir satranç makinesi. Satranç oynamayı öğrenmek için uç uca makine öğrenimini kullanan şimdiye kadarki en başarılı girişim.

İşin püf noktası, keşif gerektiren muhtemel yol sayısını daraltabilmek ve geri kalanını eleyerek en ümit vadedenleri sürdürebilmekte yatıyor: insan satranç oyuncusu duruma bu şekilde yaklaşıyor, bu yüzden Zürafa, daha çok kendi beyinlerimizin yaptığı gibi çalışan yapay zeka yönünde bize yol gösterebilir.

Zürafa yapay zekası, bir hareketi üç aşamada tartıyor: ilk önce sıranın kimde olduğuna ve hangi taşların kullanılabilir olduğuna bakıyor; ardından hangi taşın nerede olduğunu anlayarak tahtanın durumunu belirliyor. Sonunda, taşlarının yapabildiği hareketleri düşünüyor. Hâlâ daha önceden programlanmış milyonlarca senaryoya bel bağlıyor, fakat bunlar kendi deneyip sınadığı hareketler.

Aslına bakılırsa, devam ettikçe hangi hareketlerin işe yarayıp yaramadığını öğreniyor, insan bir oyuncunun yapacağıyla aynı şekilde.

Şimdi Zürafa’nın önünde bulunan temel engel, bir hareket yapmasının diğer bilgisayar oyuncularından daha uzun sürmesi, fakat Lai bir yığın iyileştirme tasarladığını söylüyor ve temel amaç, sıkı çalışmaktan ziyade akıllıca çalışmak. En sonunda araştırması bilgisayarların araba kullanmaktan omlet yapmaya kadar her şeyi kendilerine daha iyi öğretmelerine yardımcı olabilir, etraflarında yardım etmek için kanlı canlı bir insan olsa da olmasa da.

 


Kaynak: David Nield (September 18, 2015), This AI can beat almost anyone at chess after 72 hours of learning, ScienceAlert Retrieved 21 September 2015 from http://www.sciencealert.com/this-ai-can-beat-almost-anyone-at-chess-after-72-hours-of-learning


 

Etiket
  • Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?
  • Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.
  • Destek Ol
Yorum Yap (0 )

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Bağış Yap, Destek Ol!
Projelerimizde bize destek olmak isterseniz,
Patreon üzerinden
bütçenizi zorlamayacak şekilde aylık veya tek seferlik bağışta bulunabilirsiniz.
E-Bülten Üyeliği
Duyurulardan e-posta ile
haberdar olmak istiyorum.
Reklam Reklam Ver
Arşiv