Bu Gece Canlı Yayında: Delta Aquarid Meteor Yağmuru

Bu gece yarısı, yani 28 Temmuz’ gecesinde gökyüzüne bakın ve yılık Delta Aquarids meteor yağmurunu izleyin. Her sene Temmuz sonu ile Ağustos ortası arasında gerçekleşen ve şu an mevcut olan Mars..
Görsel Telif:

Bu gece yarısı, yani 28 Temmuz’ gecesinde gökyüzüne bakın ve yılık Delta Aquarids meteor yağmurunu izleyin. Her sene Temmuz sonu ile Ağustos ortası arasında gerçekleşen ve şu an mevcut olan Marsden ve Kracht Sungrazing kuyruklu yıldızlarını oluşturan bir parçalanmanın ürünü olan meteorların akışı, görsel şölene dönüşebilmektedir.

İstanbul için bu gece 12 : 00’da başlayacak olan meteor yağmurunun 5 saat kadar sürmesi bekleniyor. En net ve iyi şekilde Güney Yarımküre’den ve Kuzey Yarımküre’nin güneyinden gözlenebilecek.

Bu bölgelerde yaşamıyorsanız da, üzülmeye gerek yok! Aşağıdaki link ile, gökbilimciler Will Gater ve Bob Berman’ın soruları yanıtlayacağı be olay üzerine söyleşi yapacakları canlı yayına ulaşabilirsiniz. Siz de ikiliye sorularınızı Twitter üzerinden  #SloohDeltaAquarids hashtagi ile iletebilirsiniz.

İlk kez G. L. Tupman tarafından 1870 yılında 27 Temmuz ile 6 Ağustos arasında 65 meteor gözlemi ile kaydedilen bu yıllık olay bu sene de tüm etkileyiciliği ile gözlerimizin önünde gerçekleşecek.

Konumunuza göre meteor yağmurunun başlangıç ve bitiş saatlerini bu linkten görebilirsiniz.

Eğer net göremeyecek bir konumdaysanız da, aşağıdaki canlı yayın linki ile bu yağmura siz de şahit olabilirsiniz. :

 


Kaynak : IFLScience, The Delta Aquarid Meteor Shower Peaks TONIGHT – Here’s How To Watch, www.iflscience.com/space/watch-delta-aquarids-meteor-shower-here


 

Etiket
  • Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?
  • Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.
  • Destek Ol
Yorum Yap (0 )

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Bağış Yap, Destek Ol!
Projelerimizde bize destek olmak isterseniz,
Patreon üzerinden
bütçenizi zorlamayacak şekilde aylık veya tek seferlik bağışta bulunabilirsiniz.
E-Bülten Üyeliği
Duyurulardan e-posta ile
haberdar olmak istiyorum.
Reklam Reklam Ver
Arşiv