Bonoboların “Konuşma” Biçimi Bebeklerinkine Benziyor

Bebekler erken yaşlardan itibaren çok geniş bir ölçekte değişiklik gösteren duygusal durumlara dair bir ses uyarlaması yapabilirler. Bu yeti, dilin gelişimi için gerekli olan faktörlerden birisidir. A..
Görsel Telif:

Bebekler erken yaşlardan itibaren çok geniş bir ölçekte değişiklik gösteren duygusal durumlara dair bir ses uyarlaması yapabilirler. Bu yeti, dilin gelişimi için gerekli olan faktörlerden birisidir. Araştırmacılar, yaşayan en yakın akrabalarımız olan bonobolarda da bu ses uyarlamasının çok benzer bir biçimde olduğu bulgusuna ulaştılar. Sonuçlar; iletişimin evrimine dair düşüncelerimize meydan okur nitelikte.

Hayvan seslendirmeleri genellikle duygusal durumlarla ilişkilendirilen dar bir davranış bağlamına denk düşmektedir, örneğin; agresif duyguların ifadesi olarak ya da potansiyel avcılara dair bir uyarıda bulunma şeklinde kendini gösteriyor. Öte yandan, insanların çeşitli durumlara dair seslendirmeleri fonksiyonel bir esnekliğe sahiptir.

İngiltere’deki University of Birmingham’dan ve İsviçre’deki University of Neuchatel’den araştırmacılar, vahşi bonobolar üzerinde bir çalışma yürüttüler ve bu türün bireylerinin “cırtlak bir ses” olarak bilinen bir bağırma biçimi ürettikleri bulgusuna ulaştılar. Bonobolar bu seslendirmeyi olumlu, olumsuz ve nötr diye tanımlanabilen çeşitli koşullarda –örneğin; beslenme, seyahat, dinlenme, saldırganlık, uyarı, gruplaşma ve tımarlama gibi–  kullanıyorlar. Bu cırtlak sesler; kapalı bir ağız ile kısa süreli tiz sesler şeklinde ortaya çıkıyor.

Araştırmacılar; bu çağrının (bağırmanın) içinde bulunulan koşula bağlı esnekliğini ortaya koyan; farklı durumlara göre değişen akustik yapıda geniş bir benzerlik olduğu bulgusuna ulaştılar. Böylelikle bebeklere (insan) benzer bir biçimde, alıcılar koşullara bağlı bu çağrının anlamı hakkında pragmatik çıkarımlar yapmak durumundalar.

Makalenin yazarlarından Zanna Clay; sonuçların, insanın eşsiz olduğu sonucuna varmadan önce yakın akrabalarımız üzerinde daha fazla araştırma yapmamız gerektiğini ortaya koyduğunu söylüyor.

Bonobolarda gözlemlenen bu fonksiyonel esneklik tipi; hayvanlardaki fonksiyonel olarak sabit seslendirmelerin insanlarda görülen fonksiyonel esnek biçime doğru gelişen önemli bir evrimsel geçiş (yaklaşık 6-10 milyon yıl önce maymunlar ile insanlar arasındaki ortak atada görülen) sunabilir. Görünen o ki; insan dilinin birçok temel özelliğinin primat soylarında derin kökleri var.


Araştırma Referansı: Zanna Clay et al. Functional flexibility in wild bonobo vocal behaviour. PeerJ, August 2015 DOI: 10.7717/peerj.1124
Kaynak: PEERJ, “Flexible vocalizations in wild bonobos show similarities to development of human speech”, http://www.eurekalert.org/pub_releases/2015-08/p-fvi072815.php


Bu içerik BilimFili.com yazarı tarafından oluşturulmuştur. BilimFili.com`un belirtmiş olduğu “Kullanım İzinleri”ne bağlı kalmak kaydıyla kullanabilirsiniz.

Etiket
  • Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?
  • Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.
  • Destek Ol
Yorum Yap (0 )

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Bağış Yap, Destek Ol!
Projelerimizde bize destek olmak isterseniz,
Patreon üzerinden
bütçenizi zorlamayacak şekilde aylık veya tek seferlik bağışta bulunabilirsiniz.
E-Bülten Üyeliği
Duyurulardan e-posta ile
haberdar olmak istiyorum.
Reklam Reklam Ver
Arşiv