Post Author Avatar
Baran Bozdağ
Boğaziçi Üniversitesi - Yazar / Editör
Böcekleri haşereleri yemek çok iştah açıcı gelmeyebilir. Ancak Penn State University Gıda Bilimleri Profesörü ve Institute of Food Technologists (IFT - Gıda Teknolojileri Enstitüsü) adına konuşmacı olan John Coupland'a göre, böcekler besinsel yararları ile ve her zaman geçerli alternatif protein kaynağı olarak hiç de göz ardı edilecek cinsten değil.

1- Protein Bakımından Zengin 


Insects are a far more sustainable source of food than livestock or fish.Biftek %50 protein içerirken, bir cırcır böceği %65 protein içermektedir.

2- Diğer Besinler Açısından da Zengin 


bocek-yemek-icin-7-sebep5-bilimfilicom Böcek proteinleri, çok iyi miktarda ve çeşitte amino asit içeriyor. Ayrıca vitaminler, mineraller ve doymamış yağ asitleri ve çoklu doymamış yağ asitleri bakımından da oldukça zengin.

3- Düşük Yağ Oranı


bocek-yemek-icin-7-sebep6-bilimfilicomBir çok böcek türünün porsiyonunda 5 gramdan daha az var. Bu miktar, zeytinyağlı diyet salata porsiyonlarından daha az yağ içerdiği anlamına gelir.

4 - Çevreye Zararı Yok


bocek-yemek-icin-7-sebep3-bilimfilicomBöcek üretimi daha çok tutulması gereken bir pratik, çünkü diğer hayvan üretimi pratikleri kadar büyük yetiştirme alanlarına ihtiyaç duymaz, beslemesi kolaydır, ve böcekler bir çok ağır şart altında kendi kendilerine yaşamlarını sürdürebilirler.

5 - Çeşitli şekillerde yenilebilir


08/17/08 - Philadelphia, Pa. - Cricket chocolate chip cookies during Bug Fest at the Academy of Natural Sciences in Philadelphia Sunday afternoon. Sunday, August 17, 2008. The News Journal/TYLER ORSBURN

Böcekler, kızartılabilir, haşlanabilir, az yağda kızartılabilir (roasted) , kavrulabilir, fırınlanabilir, bir miktar yağ ve tuzla pişirilebilir. Una karıştırılarak ekmek, kek , kurabiye ve kraker yapımında da kullanılabilir.

6- Verimli ve Bol


bocek-yemek-icin-7-sebep2-bilimfilicomDünya'nın bazı yerlerinde 300'den fazla böcek türü bulunmaktadır. Sanki herkes kendine uygun bir kaç lezzet bulabilir gibi geliyor.

7- Tadı Mükemmel


bocek-yemek-icin-7-sebep1-bilimfilicomBen bizzat yemedim, ama yiyenler böcek tadını karides ve tavuk arasında bir tada yakın son derece lezzetli olarak nitelendiriyor. Çekirgeler, karınca yumurtaları ve eşek arıları bir çok ülkede 'en lezzetli yemekler' arasında sayılıyor.

 
Referans : Institute of Food Technologists (IFT). "Seven reasons to eat insects." ScienceDaily. ScienceDaily, 9 June 2015. <www.sciencedaily.com/releases/2015/06/150609124315.htm>.
 
Kaynak ve İleri Okuma
Etiket

Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?

Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.

Destek Ol

Yorum Yap (0)

Bunlar da İlginizi Çekebilir