Böcek ilaçları sebebiyle sular tehlikede

Yeni bir meta çözümlemesi (analizi) ile zirai böcek ilaçlarının değişen konsantrasyonlarda yüzey sularında biriktiği ve kontrol edilebilir miktarları aştığı ortaya çıktı. Proceedings of the National A..
Görsel Telif:

Yeni bir meta çözümlemesi (analizi) ile zirai böcek ilaçlarının değişen konsantrasyonlarda yüzey sularında biriktiği ve kontrol edilebilir miktarları aştığı ortaya çıktı.

Proceedings of the National Academy of Sciences‘da online olarak yayımlanan çalışmada 73 ülkeden 2500 sulak bölgede yapılmış olan 838 araştırmanın verileri bir araya getirildi ve böcek ve haşere ilaçlarının yüzey sularını ve su canlılarını ne oranda tehdit ettiği hesaplandı.

Tespit edilen su kontaminasyonlarına göre 11,300 örneğin yüzde ellisinden fazlasında kontrol edilebilir değerlerin (eşik değeri) üzerinde konsantrasyonlarda ilaç kalıntıları gözlemlendi.

Pestisit (böcek veya haşere ilaçları) kullanımı ile ilgili düzenlemeler ve daha fazla yüzey suları gözlemi veya teste tabi tutulması işlemleri ile , zirai bölgelerde negatif etkiler giderilebilir. Tarım bölgelerindeki suların kirlenmesinin birincil etkilerinin yanı sıra, ikincil etkileri de dolaylı olarak insan hayatını ciddi oranda tehdit etmektedir.

 


Referans : Sciencemag.org, Agricultural pesticides threaten global waters, news.sciencemag.org/sifter/2015/04/agricultural-pesticides-threaten-global-waters


Etiket
  • Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?
  • Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.
  • Destek Ol
Yorum Yap (0 )

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Bağış Yap, Destek Ol!
Projelerimizde bize destek olmak isterseniz,
Patreon üzerinden
bütçenizi zorlamayacak şekilde aylık veya tek seferlik bağışta bulunabilirsiniz.
E-Bülten Üyeliği
Duyurulardan e-posta ile
haberdar olmak istiyorum.
Reklam Reklam Ver
Arşiv