Bilinen En Eski Neandertal Mağara Resimleri

İspanya’nın Malaga şehrinde keşfedilen mağara resimleri şu ana kadar bulunmuş, Neandertaller tarafından yapılmış ilk mağara resimleri olma özelliği taşıyor. University of Cordoba’dan José ..
Görsel Telif:

İspanya’nın Malaga şehrinde keşfedilen mağara resimleri şu ana kadar bulunmuş, Neandertaller tarafından yapılmış ilk mağara resimleri olma özelliği taşıyor.

University of Cordoba’dan José Luis Sanchidrián’ın belirttiğine göre; tuhaf bir şekilde DNA’nın çift sarmal yapısını andıran bu resimler, aslında Neandertal beslenme şekilleri hakkında bilgi veriyor. Aynı zamanda bu resimlerin yontma taş devri ile de hiçbir paralelliği bulunmuyor. Araştırmacıların resimlerin yakınında buldukları kömürlerin karbon-14 ile belirlenen zamanları da günümüzden 43,500 yıl ila 42,300 yıl geçmişe işaret ediyor.

Bu bulgulara göre; bulunan resimler, 30,000 yıl yaşında olan ve Fransa’nın güneydoğusunda bulunan Chauvet mağara resimlerinden daha eski olabilir. Hatta yontma taş devri mağara sanatının en eski örneği bile olabilir.

Bulunan mağara resimlerinin neredeyse hepsinin modern insanlara ait olduğu düşünüldüğünde ve bulunan bu resimlerin de Neandertallere ait olduğunun güçlü delilleri göz önüne alındığında, Neandertaller ile ilgili bazı görüşlerin değişme ihtimali var. 

Bu resimleri yapan Neandertallerin 37,000 yıl öncesine kadar İber yarımadasında kaldıkları düşünülüyor- bu tarih Neandertal anavatanının heryerinde modern insanlar tarafından asimile edilmesinden ya da modern insanların Neandertallerin yerine geçmesinden yaklaşık olarak 5,000 yıl sonrası. 

Yakın bir tarihe kadar, Neandertallerin sanatsal işleri yapmaya kapasitelerinin olmadığı düşünülüyordu. Fakat, keşfedilen dekore edilmiş taşlar ve kabuk objeler sayesinde bu tablo değişti. Henüz, soyu tükenmiş kuzenlerimize ait sürekli bir mağara sanatının delilleri ise bulunmuyor.

Neandertallerin Yaratıcılığı

Şu anda bazı araştırmacılar, Neandertallerin de modern insanlar gibi sembollerle ifade etme yeteneği, hayal gücü ve yaratıcılıklarının olduğunu düşünüyorlar.

Fakat, her ne kadar bulgular Neandertalleri işaret etse de, resimlerin tam olarak ne zaman yapıldığının netleşmesi hayati önem taşıyor.

University of Sheffield’den Paul Pettitt’in belirttiğine göre; Fransa’da bulunan Grotte Chauvet gibi alanları her ne kadar iyi çözümlediğimizi düşünsek de, tam olarak hangi tarihte kullanıldıklarının belirlenmesi oldukça problemli.

Araştırmacılar şu anda bu resimlerin Neandertallere ait olduğunu belirtseler de ve bu resimlerin Neandertallere ait olduğu artık neredeyse kabul görse de, bu resimlerin ilk Homo sapiens’lere ait olma ihtimali de mevcut. Modern insanlar bu mağaralara gelmiş ve resimleri duvarlara yapmış olabilirler.


Kaynak: NewScientist “First Neanderthal cave paintings discovered in Spain” <https://www.newscientist.com/article/dn21458-first-neanderthal-cave-paintings-discovered-in-spain/>


 

Etiket
  • Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?
  • Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.
  • Destek Ol
Yorum Yap (0 )

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Bağış Yap, Destek Ol!
Projelerimizde bize destek olmak isterseniz,
Patreon üzerinden
bütçenizi zorlamayacak şekilde aylık veya tek seferlik bağışta bulunabilirsiniz.
E-Bülten Üyeliği
Duyurulardan e-posta ile
haberdar olmak istiyorum.
Reklam Reklam Ver
Arşiv