Bilgisayarı Gece-Gündüz Açık Bırakmak, Ömrünü Uzatabilir!

Uzun süredir ızdırap çeken bilgisayarımı her elime aldığımda ve dizime koyup fazla çalışan iç parçalarının sıcaklığını hissettiğimde, onu haftada belki bir veya iki kereden fazla kapatmadığım için suç..
Görsel Telif:

Uzun süredir ızdırap çeken bilgisayarımı her elime aldığımda ve dizime koyup fazla çalışan iç parçalarının sıcaklığını hissettiğimde, onu haftada belki bir veya iki kereden fazla kapatmadığım için suçluluk duyuyorum. Fakat gerçekte, bilgisayarınızı düzenli olarak kapatma ve yeniden başlatma alışkanlığı tehlikesiz değil; bu işin tamamı aslında bir bilgisayarı strese sokabilir. O halde iş (ve ev) hayatımızı canlı tutan makinelerin uzun ömürlü olmasını sağlamak için ne yapmalıyız? Bu çok eski (dijital) sorunun cevabını uzmanlar veriyor.

Kısa cevap? Geek Squad’den Steven Leslie; “Ne kadar sık kullandığınıza bağlı,” diyor. “Eğer bilgisayarınızı her gün birkaç kere kullanıyorsanız, açık bırakmak en iyisi. Eğer kısa bir süre için (bir veya iki saat diyelim), günde sadece bir kez veya daha kısa kullanıyorsanız, o halde kapatın.”

İşte aradaki farkın sebebi.

Bir bilgisayarı her zaman, gece gündüz açık bırakmak, bilgisayarınız için streslidir, fakat bu sabit bir strestir. Eğer bellek yiyen yazılım seliyle bilgisayarınıza fazla yük bindirerek işleri daha kötü yapmıyorsanız, sabit bir şekilde çalışmaya devam edecektir. Fakat bilgisayarınızı her sabah (veya günde birkaç kere) açıyorsanız ve günde birçok saat olmak üzere birkaç yıl çalışmasını bekliyorsanız, her şeyi çevirmeye yardımcı olan bu küçük güç dalgalanması sonunda bilgisayarın ömrünü kısaltabilir.

Fakat diğer taraftan, eski bir makineniz varsa, uzun süreler boyunca bilgisayarınızı açık bırakmanın tehlikeleri, aslında her zaman kapatıp açmakla bağlantılı olanlara ağır basabilir. Eğer daha yeni bir makineniz varsa katı hal diskine(SSD) sahip olma ihtimali var (daha iyi bir yaşam süresine ulaşmak için geleneksel sabit sürücünün tüm hareketli parçalarından kurtulmuş bir cihaz). Geleneksel sabit sürücülerin sahip olduğu sorun, bu parçaların siz daha fazla kullandıkça aşınması ve bilgisayar devamlı kullanımdan dolayı ısındığı zaman bunun yalnızca daha kötü hale gelmesidir. Bununla birlikte sabit diskinizin yerine yenisini takıp bu sorunun üstesinden gelmeniz kolay.

Bir bilgisayar firmasında dizüstü ürün yönetimi ve ticarî bilgisayarlar yöneticisi Ajan Gupta’nın belirttiğine göre: “Bazı maddelerin sınırlı ömrü vardır. Örneğin [LCD] paneli sürekli açık bırakılırsa, sadece yaklaşık 15.000 saat veya iki yıl süresince çalışması beklenir. Bu sebepten, panelin zaman aşımına uğrayıp kullanılmadığı zaman kapanmasını sağlamak iyidir. Pil ve sabit sürücünün de kısıtlı ömrü vardır. Kullanılmadığı zaman kapanmalarını (veya uyumalarını) ve yavaş dönmesini sağlamak, bu bileşenlerin ömrünü uzatacaktır.”

Hill’in açıkladığına göre hepsi bu kadar da değil:

Çağdaş bileşenleri kapatmanın ve başlatmanın etkisi hakkında hâlâ tartışmalar devam ediyor. Pek çok kişi için, kapatma ve başlatmanın fazladan baskı oluşturduğu fikri eskimiştir, çünkü çağdaş sistemlerde eski bileşenler ve mekanik parçalara artık sahip değiliz. Bu görüşü bir tarafa bırakırsak, açık bırakmak veya kapatmak için tartışmaya açık olmayan bazı sağlam sebepler var.”

Bu sebepler çoğunlukla basittir; eğer bilgisayarınızı bir sunucu olarak kullanmak istiyor veya güncellemeleri arkaplanda çalıştırmak istiyorsanız açık bırakın, eğer elektrik tasarrufu yapmak istiyorsanız kapatın. Ara sıra yapılan yeniden başlatma da önemlidir çünkü genel olarak makinenizin verimini artırır. Ve Leslie diyor ki, ‘uyku’ seçeneğini kullanmak, makineyi ‘hazırda bekletmekten’ çok daha iyidir çünkü ikinci durum, açıp kapatmanın yaptığıyla benzer seviyedeki eskimelere sebep olur.


 

Kaynak: Bec Crew, Here’s why you need to stop turning your computer off at night, ScienceAlert Retrieved from http://www.sciencealert.com/new-light-based-memory-chip-is-the-first-ever-to-permanently-store-data


 

Etiket
  • Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?
  • Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.
  • Destek Ol
Yorum Yap (0 )

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Bağış Yap, Destek Ol!
Projelerimizde bize destek olmak isterseniz,
Patreon üzerinden
bütçenizi zorlamayacak şekilde aylık veya tek seferlik bağışta bulunabilirsiniz.
E-Bülten Üyeliği
Duyurulardan e-posta ile
haberdar olmak istiyorum.
Reklam Reklam Ver
Arşiv