Beynimiz Bu Şekillerin Aynı Anda Hem Yuvarlak Hem de Kare Olduğunu Düşünüyor

Aslında söz konusu şekil, gözlemcinin bakış açısına bağlı olarak ya dikdörtgen ya da daire şekline görünebilen düzensiz kesitlerden oluşuyor.

Yukarıdaki videoyu izledikten sonra bir aynaya ne kadar güvenebilirsiniz?

Japonya’daki Meiji University’den Kokichi Sugihara Temmuz 2016`da yeni bir görsel illüzyon oluşturarak uluslararası Best Illusion of the Year Contest ödülünü kazandı. Bu yeni teknik ile köşeli şekiller bir ayna önüne koyulduğunda aynadaki yansıması şekillerin yuvarlak olduğunu gösteriyor.

Peki, oldukça şaşırtıcı olan bu iki gösterimli silindir illüzyonu nasıl çalışıyor?

Aslında söz konusu şekil, gözlemcinin bakış açısına bağlı olarak ya dikdörtgen ya da daire şekline görünebilen düzensiz kesitlerden oluşuyor. Nesnelerin doğrudan görüntüsü ve ayna yansımaları birbirinden farklı 3D (üç boyutlu) görüntüler oluşturuyor. Sugihara’ya göre, aynı nesneler olduğunu mantıken bilsek bile yorumlamalarımızı doğrulayamıyoruz. Nesne gözlemcinin önünde döndürülse bile hangi şeklin doğru şekil olduğunu anlayabilmek oldukça güç bir hal alıyor.

Oldukça kafa karıştırıcı gözüküyor değil mi? Ancak, bir mühendisin ters mühendislik ile kolaylıkla yapabileceği bir şey esasında. Ve videoda görülen şey de tam olarak bu. İllüzyonun nasıl çalıştığını aşağıdaki videoyu izleyerek öğrenebilirsiniz.

Etiket
  • Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?
  • Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.
  • Destek Ol
Yorum Yap (0 )

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Bağış Yap, Destek Ol!
Projelerimizde bize destek olmak isterseniz,
Patreon üzerinden
bütçenizi zorlamayacak şekilde aylık veya tek seferlik bağışta bulunabilirsiniz.
E-Bülten Üyeliği
Duyurulardan e-posta ile
haberdar olmak istiyorum.
Reklam Reklam Ver
Arşiv