Bebek Beyni Düşünülenden Daha Hızlı Gelişiyor

University of Louvain ‘den bilimciler bebek beyninin gelişimindeki kilit unsurun düşünülenden yıllar önce meydana geldiği bulgusuna ulaştı. Yüzleri tanıma şeklimiz (beynimizin sağ lobunu kullanı..
Görsel Telif:

University of Louvain ‘den bilimciler bebek beyninin gelişimindeki kilit unsurun düşünülenden yıllar önce meydana geldiği bulgusuna ulaştı.

Yüzleri tanıma şeklimiz (beynimizin sağ lobunu kullanırız) bizi insan olmayan primatlardan ayıran eşsiz bir yoldur. Bu yetinin biz okumayı öğrendikçe geliştiği düşünülüyordu, fakat eLife ‘da yayımlanan yeni bir çalışma; bebeklerde henüz 4 aylık iken bile beynin oldukça evrimleşmiş olduğunu gösterdi.

Makalenin yazarlarından Bruno Rossion:

“Beynin sol lobuna gelen bir zarar da tıpkı konuşabilme yetisini kaybetmek gibi, beynin sağ lobuna gelecek bir zarar da yüzleri ayırt etme yetimizi kaybetmemize sebep olabilir, dolayısıyla gelişimini anlamak bizim için kritiktir” diyor.

Araştırmacılar; annelerinin kollarındaki 15 bebeğin beyin aktivitelerini kaydetmek için bebeklerin kafalarına elektrotlar takılı bir şapka giydirdiler ve 20 saniye boyunca hızlı bir ardışık resimleri izlettiler. Bebeklere; bakış açısı, rengi, ışıklandırması ve arka planı değişen 48 yüz resmi ve aralara serpiştirilen hayvan, bitki ve insan yapımı nesnelerin olduğu 200 resim gösterildi. Her görüntü yalnızca 166 milisaniye boyunca gösterildi, aynı oran yetişkin çalışmalarında da kullanıldı. Diğer resimlere kıyasla, yüz resimleri beynin sağ kısmında keskin bir heyecanlanmaya sebep olduğu gözlemlendi. Sağ ve sol lob arasındaki farkın yetişkinlere yapılan aynı çalışmadan daha belirgin olduğu görüldü.

Rossion:

“Dijital yüz tanımaya bağlı devasa kaynaklar vasıtasıyla bebeklerin beyin becerisinin düşük olmadığını gördük” diyor.

İnsanlar doğal görsel şeyleri kategorize etmede bilgisayar algoritmalarına üstün gelmekten oldukça uzaklar. Yüz; insan gelişiminde önemli ve sık bir sosyal uyarandır. Bu yüzden nesneleri görsel olarak ayrıştırma yetimizin nasıl geliştiği üzerine yapılan çalışmalar için idealdir.


Araştırma Referansı: Adélaïde de Heering, Bruno Rossion. Rapid categorization of natural face images in the infant right hemisphere. eLife, 2015; 4 DOI:10.7554/eLife.06564
Kaynak: ELIFE, “Infant brains develop years faster than we thought”, http://www.eurekalert.org/pub_releases/2015-06/e-ibd060115.php

Etiket
  • Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?
  • Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.
  • Destek Ol
Yorum Yap (0 )

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Bağış Yap, Destek Ol!
Projelerimizde bize destek olmak isterseniz,
Patreon üzerinden
bütçenizi zorlamayacak şekilde aylık veya tek seferlik bağışta bulunabilirsiniz.
E-Bülten Üyeliği
Duyurulardan e-posta ile
haberdar olmak istiyorum.
Reklam Reklam Ver
Arşiv