Balkanlarda Tarih Öncesi Devre Ait İlk Mağara Sanatı Örneği Bulundu

Southampton ve Bordeaux Üniversitesi arkeologlarının öncülük ettiği uluslararası bir araştırma ekibi, Balkan Yarımadası'nda ilk Paleolitik figüratif mağara sanatı örneklerini keşfetti...
Görsel Telif: Aitor Ruiz-Redondo

University of Southampton ve University of Bordeaux arkeologlarının öncülük ettiği uluslararası bir araştırma ekibi, Balkan Yarımadası’nda ilk Paleolitik figüratif mağara sanatı örneklerini keşfetti.

Dr Aitor Ruiz-Redondo, İspanya’daki Cantabria, Kanada’daki Newfoundland ve Hırvatistan Zagreb Üniversiteleri ile birlikte yine Hırvatistan’da bulunan Archaeological Museum of Istria ile çalışarak, yaklaşık 34.000 yıl kadar önce yapılmış olduğu düşünülen çizimler üzerinde analizler ve incelemeler yürüttü.

Bu bahsi geçen mağara sanatı örnekleri ilk olarak 2010 yılında Hırvatistan Istria’da bulunan Romualdova Mağarası’nda (Romualdova Pećina)  keşfedilmişti. Keşfi gerçekleştiren Archaeological Museum of Istria’nın müze yöneticisi Darko Komšo, mağaranın içlerinde kırmızı renk ile kalıntıları fark etmiş ve çalışma çok disiplinlerden araştırmacıları bir araya getirmiş bugünkü sonuçların temeli atılmıştı.

Keşfin akabinde,  Dr Ruiz-Redondo ve araştırma ekibi çalışmalarını mağara çizimlerini inceleyerek ve arkeolojik kontekstini analiz ederek devam ettirdi. Bu çalışmalar sayesinde çok sayıda figüratif çizim tespit edildi. Bunların içinde bir bizon, bir dağ keçisi ve iki muhtemel antropomorfik çizimler (insansı figürler) bulunuyor. Keşfedilen bu çiziktirmeler, araştırmacılara Paleolitik çağa ait sanat ürünleri olduğunu gösteriyor.

Dahası, araştırmacılar çizimlerin bulunduğu noktalarda taban kazıları gerçekleştirerek, Paleolitik çağ kalıntıları olan çakmaktaşı aletler, kömür parçaları, karbonize taşlar ve okra (toprak boyası) pastel gibi cisimler ve aletler keşfetti.

Mağarada keşfedilen çizimler.
1- Bizon, 2- Dağ keçisi, 3- Antropomorfik figürler
Telif: Aitor Ruiz-Redondo

Radyokarbon yaş hesabı ile tüm bu nesnelerin yaklaşık 17.000 yıl kadar öncesine ait olduğu tespit edilirken, dolaylı bulgular da çizimlerin daha da eski döneme (31.000 ile 34.000 yıl  öncesi) ait olabileceğini gösteriyor. Taşların ve taş sanatının tam yaşlarının tespiti için Antiquity’de yayımlanan bu araştırmanın detaylı devam araştırmaları da gerçekleştirilecek.

Güneydoğu Avrupa bölgesinde Paleolitik sanata dair en eski döneme ait bulgulara ev sahipliği yapan Romualdova Mağarası Paleolitik taş sanatı örnekleri barındıran Bosna Hersek’teki Badanj ile birlikte Balkanlar’daki iki yerden biri olarak kayıtlara geçti.

Dr Aitor Ruiz-Redondo’ya göre, bu keşif aynı dönemden Avrupa’nın ve Orta Doğu’nun diğer Paleolitik taş sanatı örneklerine ışık tutacak ve aralarında bir ilişkinin kurulabilmesini sağlayabilecek oldukça önemli ve ilginç bir bilimsel bulgu.

Kaynak ve İleri Okuma

Etiket
  • Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?
  • Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.
  • Destek Ol
Yorum Yap (0 )

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Bağış Yap, Destek Ol!
Projelerimizde bize destek olmak isterseniz,
Patreon üzerinden
bütçenizi zorlamayacak şekilde aylık veya tek seferlik bağışta bulunabilirsiniz.
E-Bülten Üyeliği
Duyurulardan e-posta ile
haberdar olmak istiyorum.
Reklam Reklam Ver
Arşiv