Balıklar Korkuyu Rol Modellerinden Öğreniyor

Canlılar dünyasında, balıkların bile rol modelleri var. Yapılan yeni bir çalışmada, araştırmacılar yeni doğan, deneyimsiz yassı kafalı golyan balıklarını (Pimephales promelas, resimde) iki çeşit rehbe..
Görsel Telif:

Canlılar dünyasında, balıkların bile rol modelleri var. Yapılan yeni bir çalışmada, araştırmacılar yeni doğan, deneyimsiz yassı kafalı golyan balıklarını (Pimephales promelas, resimde) iki çeşit rehber balıkla eşleştirdiler: biri yırtıcılardan uzak, güvenli bir ortamda yetişen golyan balığı ve diğeri mersin balığı ve turna balığının kokularının birer uyarıcı oldukları, tehlikeli bir ortamda büyüyen golyan balığı.

Tehlikeli sularda büyüyen balıklar hem tanıdık hem de bilinmeyen yırtıcıların yaydığı kokudan korkarken; güvenli ortamda yetişen balıklarlar, sadece tanıdıkları yırtıcıların kokularını aldıklarında saklandılar. Bilinmeyen bir kokuyla karşılaşmak ise, bu balıklarda korku değil merak uyandırdı. Her iki balık tipinin kendi korkuları, korumaları altında bulunan balıklara da yansıdı: Proceedings of the Royal

Society B.’de yayınlanan habere göre; tehlikeli ortamda yetişen rehber balık ile vakit geçiren golyan balıkları her türlü kokudan korkma eğilimi gösterirlerken, güvenli sularda büyüyen balık ile vakit geçirenler sadece belirli yırtıcıların kokularından korkuyorlardı. İkinci gruptaki balıklar bilinmeyen bir koku aldıklarında ise bunu mesele haline getirmiyorlardı.

Uzmanlar; bu deneyin, korkunun aktarımında sosyal çevrenin etkili olduğunu ve riskten kaçınma eğiliminin nasıl öğrenildiğini gösteren ilk çalışma olduğunu söylüyor. Araştırmacılara göre, bu çalışma travma sonrası stres bozukluğu (PTSD) gibi korku bozukluklarının nasıl geliştiğini aydınlatabilir. Örneğin; PTSD semptomları, travma yaşayan bir arkadaş ya da aile üyesinden edinilmiş olabilir.

 


Kaynak:  Sciencemag.org, “Fish learn fear from their role models” <http://news.sciencemag.org/brain-behavior/2015/07/fish-learn-fear-their-role-models>


Etiket
  • Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?
  • Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.
  • Destek Ol
Yorum Yap (0 )

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Bağış Yap, Destek Ol!
Projelerimizde bize destek olmak isterseniz,
Patreon üzerinden
bütçenizi zorlamayacak şekilde aylık veya tek seferlik bağışta bulunabilirsiniz.
E-Bülten Üyeliği
Duyurulardan e-posta ile
haberdar olmak istiyorum.
Reklam Reklam Ver
Arşiv