Avrupa Uzay Ajansı’nın Son Planı: ‘’20 Yıllık Bir Zaman Dilimi İçerisinde Ay’da Köy Kurmak!’’

Yaklaşık olarak son elli yıldır, gezegenimizin uydusu olan Ay’a seyahat ediyor ve üzerinde adımlar atarak, araştırma yapma şansı ediniyoruz. Hepimizin bildiği gibi, Neil Louis Armstrong 20 Temmuz 1969..
Görsel Telif:

Yaklaşık olarak son elli yıldır, gezegenimizin uydusu olan Ay’a seyahat ediyor ve üzerinde adımlar atarak, araştırma yapma şansı ediniyoruz. Hepimizin bildiği gibi, Neil Louis Armstrong 20 Temmuz 1969 tarihinde ‘’Apollo 11’’ ile yaptığı ay yolculuğunda aya ilk ayak basan insan olmuştu. Günümüzde ise Ay ile ilgili olarak üretilen hipotez ve projeler, bizleri hayretler içerisine düşürüyor. Görünen o ki, insanlık tarihi Ay’da bir köy kurarak, en büyük uzay macerasının eşiğine gelmek için kolları sıvadı.

Uzay yolculuğu yapan ve uzaya araç gönderen diğer milletlerin yardımıyla birlikte Avrupa Uzay Ajansı*, önümüzdeki 20 yıl içerisinde Ay’da bir köy kurmaya yönelik çalışmalara başlamak için oldukça iddialı planlar üretti. Bu planların belirli kısmı bilimsel araştırmalara dayandırılırken, diğer bir kısmı Uluslar Arası Uzay İstasyonu’nun* günümüzdeki fonksiyon esaslarına göre şekil aldı.

Haberimize konu olan çalışmalara yönelik hedefler henüz çok yeni olduğundan, çalışmalar ile ilgili bilgilerimiz şimdilik oldukça kısıtlı. Fakat Avrupa Uzay Ajansı tarafından kurulacak olan köyün, madencilik ve turistik geziler gibi amaçları da içine alacağına dair, bir bilgilendirme videosu bulunuyor. Yayımlanan videoda, Avrupa Uzay Ajansı’nın genel direktörü Johann-Dietrich Wörner, Ay’da kamp alanı kurmaya yönelik hedefleri de göz önüne alarak, ajansın son çalışmalarını özetliyor.

Avrupa Uzay Ajansı : 1975 yılında uzay çalışmalarına yönelik araştırmalar yapmak üzere kurulmuş olan hükümetler arası bir organizasyondur. 22 üyesi bulunan örgütün merkezi  Fransa’nın başkenti olan Paris’tedir.

Uluslar Arası Uzay İstasyonu : Alçak Dünya Yörüngesine yerleştirilmiş, üzerinde yaşanabilen bir uzay üssüdür. İstasyonun ilk kısmı 1998 yılında fırlatılmıştır. İstasyon aynı zamanda Dünya yörüngesinde bulunan en büyük yapay uydu konumundadır.


Kaynak: Tom Hale, ”ESA Reveals Its Plans To Build A “Moon Village” In 20 Years Time” IFL Science Retrieved from http://www.iflscience.com/space/esa-reveal-their-plans-build-moon-village-20-years-time


 

 

Etiket
  • Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?
  • Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.
  • Destek Ol
Yorum Yap (0 )

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Bağış Yap, Destek Ol!
Projelerimizde bize destek olmak isterseniz,
Patreon üzerinden
bütçenizi zorlamayacak şekilde aylık veya tek seferlik bağışta bulunabilirsiniz.
E-Bülten Üyeliği
Duyurulardan e-posta ile
haberdar olmak istiyorum.
Reklam Reklam Ver
Arşiv