Atmosfer Neden Uzaya Kaçmıyor?

Dünya’nın yerçekimi kuvveti atmosferi yüzeyinde tutabilecek kadar güçlüdür. Örneğin; Mars Dünyamızın yarısı kadar büyüklüktedir ve yaklaşık olarak Dünyanın 1/10’u (onda biri) kadar bir küt..
Görsel Telif:

Dünya’nın yerçekimi kuvveti atmosferi yüzeyinde tutabilecek kadar güçlüdür. Örneğin; Mars Dünyamızın yarısı kadar büyüklüktedir ve yaklaşık olarak Dünyanın 1/10’u (onda biri) kadar bir kütleye sahiptir. Küçük kütle daha az yerçekimi anlamına gelmektedir. Yani kütle azaldıkça yerçekimi kuvveti de azalır. Mars’taki atmosfer Dünyamızın atmosferinden 1/100 oranında daha yoğundur. Ve neredeyse tamamı karbondioksit gazıdır (CO2).

Atmosferimizin en alt tabakasındaki havanın ağırlığı yukarı katmanlara çıktıkça azalır. Bunun anlamı Dünya yüzeyine yakın olan atmosfer katmanındaki gazlar üst katmanlardaki gazların ağırlığı altında ezilir ve böylelikle de bu katmandaki hava daha yoğun olur. Yukarı katmanlara çıktıkça havanın yoğunluğu giderek azalır. Atmosferdeki havanın %99’u aşağıdan yukarıya doğru gidilirken ilk 30 km mesafede bulunur.

Evet, Dünya atmosferinin bir ağırlığı vardır. Dolayısıyla yüzeyde bulunan bizlerin vücudunun her santimetre karesine yaklaşık olarak 6.67 kg’lık bir hava basıncı uygulanır. Neyse ki bu basınçla başa çıkabiliyoruz. Çünkü vücudumuz aşağıda (yer yüzeyinde) bu basınçla başa çıkabilecek şekilde evrimleşmiştir. Hatta 3000-4500 metre yükseklikte, hava daha az yoğundur, dolayısıyla yeterli oksijen ihtiyacını karşılayabilmek birçok insan için bu yüksekliklerde sorun teşkil etmektedir.

Eğer Dünya’yı bir plaj topu büyüklüğünde hayal edersek, nefes alınabilir atmosferin kalınlığının bir kağıt kalınlığında olduğunu söyleyebiliriz.

[su_spacer size=”20″]

Etiket
  • Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?
  • Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.
  • Destek Ol
Yorum Yap (0 )

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Bağış Yap, Destek Ol!
Projelerimizde bize destek olmak isterseniz,
Patreon üzerinden
bütçenizi zorlamayacak şekilde aylık veya tek seferlik bağışta bulunabilirsiniz.
E-Bülten Üyeliği
Duyurulardan e-posta ile
haberdar olmak istiyorum.
Reklam Reklam Ver
Arşiv