Aspirin Benzeri Ağrı Kesicilerin Ovulasyona Etkisi

European League Against Rheumatism Yıllık Kongresi’nde[1] (EULAR 2015) sunulan bir araştırmanın sonuçlarına göre diclofenac, naproxen ve etoricoxib gibi etken maddeler hafif derecede kas-iskelet siste..
Görsel Telif:

European League Against Rheumatism Yıllık Kongresi’nde[1] (EULAR 2015) sunulan bir araştırmanın sonuçlarına göre diclofenac, naproxen ve etoricoxib gibi etken maddeler hafif derecede kas-iskelet sistemi ağrısı olan kadınlarda ovulasyonu (yumurtlama) ciddi şekilde engelliyor. NSAİİ’leri (Non-steroidal anti-inflamatuar ilaçlar[2]) kullanan kadınların, kontrol grubunun yüzde 100’üne kıyasla yalnızca yüzde 6.3’ü (diclofenac), yüzde 25’i (naproxen) ve yüzde 27.3’ü (etoricoxib) ovulasyona uğradı.

Bu bulgular, kolayca temin edilen non-steroidal anti-inflamasyon ilaçlarının (NSAİİ’ler) doğurganlık üzerinde zararlı etkileri olabileceğini ve çocuk sahibi olmak isteyen kadınların bu ilaçları dikkatlice kullanması gerektiğini öne sürüyor. Irak’taki Bağdat Üniversitesi Romatoloji Bölümü’nden araştırmacı Profesör Sami Salman, “Tedavi başladıktan on gün sonra tüm tedavi gruplarında, ovulasyon için gerekli olan progesteron hormonu seviyesinde ciddi bir düşüş ve hastaların üçte birinde fonksiyonel kistler[3] gözlemledik” diyor. “Bu bulgular, bakkallarda bile satılan ağrı kesici ilaçların kısa süreli kullanımının bile bir kadının çocuk doğurabilmesinde ciddi etkileri olabileceğini gösteriyor. Düzenli olarak bu ilaçları kullanan ve etkilerinin boyutundan haberdar olmayan romatizmal bozukluklara sahip olan hastalarla iletişime geçilerek hastalara bu bulgulardan bahsedilmeli.”

NSAİİ’ler dünya çapında en yaygın şekilde kullanılan ilaçlardandır ve her gün 30 milyondan fazla insan tarafından kullanılmaktadır. Reçetesiz satılabilen NSAİİ’ler çoğunlukla ağrı, ateş ve inflamasyonu tedavi etmek için kullanılır ki tüm bu semptomlar romatizmal durumlarda hep birlikte görülür.
Bu araştırmaya, doğurganlık yaşında olan ve bel ağrısı olan otuz dokuz kadın katıldı ve katılımcılar diclofenac (günde 100 mg), naproxen (günde iki kez 500’er mg) ve etoricoxib (günde 90 mg) ya da plasebo kullandılar. Tedavi menstrüel döngünün onuncu gününden başlanarak on gün boyunca uygulandı; kan örneği alınarak hormonsal analiz (progesteron seviyesi) yapıldı ve ultrasonografi ile folikül çapı ölçüldü. NSAİİ tedavi periyodunun sonunda, baskın folikül diclofenac kullananların yüzde 75’inde, naproxen kullananların yüzde 25’inde ve etoricoxib kullananların yüzde 33’ünde parçalanmadan kaldı. Ovulasyonun gerçekleşmesi için baskın folikülün parçalanması ve daha sonradan oositin (döllenmemiş yumurta) salınması gereklidir.
Profesör Sami Salman, “Bu bulgular NSAİİ’lerin doğurganlık üzerindeki zararlı etkilerinin altını çiziyor ve bulgular bugün kullanımda olan doğum kontrol yöntemlerinden daha güvenli bir doğum kontrol metodu araştırmasının önünü açabilir” diyerek sözlerini tamamladı.

[1] Avrupa Romatizmayla Savaş Derneği
[2] İçeriğinde steroid olmayan ateş, ağrı ve iltihap azaltıcı ilaçlar
[3] Yumurtlama nedeniyle meydana gelen kistler


Kaynak: Science Daily “Non-steroidal anti-inflammatory drugs inhibit ovulation after just 10 days” <http://www.sciencedaily.com/releases/2015/06/150611082124.htm>


Etiket
  • Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?
  • Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.
  • Destek Ol
Yorum Yap (0 )

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Bağış Yap, Destek Ol!
Projelerimizde bize destek olmak isterseniz,
Patreon üzerinden
bütçenizi zorlamayacak şekilde aylık veya tek seferlik bağışta bulunabilirsiniz.
E-Bülten Üyeliği
Duyurulardan e-posta ile
haberdar olmak istiyorum.
Reklam Reklam Ver
Arşiv